کد بورسی، عرضه اولیه، صف خرید، سود پرداختنی و … این واژگان برای کسانی که تاکنون سهام بورس را هدف سرمایه‌گذاری قرار داده‌ند، آشنا هستند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت سازمان بورس (www.tsetmc.com)، از تمامی اطلاعات مربوط به سهام شرکت‌های بورسی اطلاع پیدا کنید. سایت سازمان بورس تهران از جمله پرمحتواترین سایت‌های ایران است، که در آن روزانه میلیون‌ها داده برای عموم نمایش داده می‌شود و سرعت به‌روز شدن برخی اطلاعات سهام در این سایت به کسری از ثانیه می‌رسد! در این مقاله قصد داریم شما را با ساختار سایت بورس اوراق بهادار تهران آشنا کنیم.

نماگر بورس تهران در آذر ماه سال ۱۳۹۶ پس از چند ماه توانست رکورد تاریخی خود را پشت سر بگذارد و به سطح ۹۱ هزار واحد برسد. اکنون می‌توانیم از بورس بعنوان یک گزینه‌ی سرمایه‌گذاری با بازده (سود) قابل توجه در سال ۹۶ یاد کنیم. در صفحه‌ی اول سایت، آمار کلی معاملات هر روز تحت عنوان “بازار نقدی بورس در یک نگاه” نشان داده شده است تا بیننده در چند ثانیه از اوضاع و احوال بورس آگاه شود. برای نمونه، وضعیت بورس ایران در ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ به صورت زیر بوده است.

اطلاعات سهام بورس به زبان ساده

در بخش بورس در یک نگاه، شاخص کل و شاخص هم‌وزن به چشم می‌خورد و مقدار آنها چندان اهمیت ندارد، بلکه نوسان آن است که از لحاظ اقتصادی قابل تفسیر خواهد بود. برخی شاخص‌های دیگر نظیر شاخص بازار اول و دوم وجود دارد که توضیح در مورد آن را به مقاله‌ی دیگر محول می‌کنیم. نمادهای پربیننده نیز سهام شرکت‌هایی هستند که در روز، بیشتر از سایر شرکت‌ها بازدید شده‌اند و ممکن است خبر مهمی در مورد آن منتشر شده باشد که در روند قیمتی سهم تاثیرگذار است.

اما چگونه می‌توان صفحه‌ی مربوط به هر سهم را در سایت جستجو کرد؟ برای این کار کافی است بر روی آیکون “جستجوی نماد” واقع در بالا و سمت راست کلیک کنید و نماد سهم مورد نظرتان را جستجو نمایید. سهام هر شرکت در بورس با یک نماد منحصر به­فرد مشخص شده است که حرف اول آن مربوط به صنعت آن است. به طور مثال، سهام موجود در صنعت خودروسازی در ابتدای نماد خود حرف خ دارند، مانند “خزامیا”. شکل زیر صفحه‌ی جستجوی بورس را نشان می‌دهد.

اطلاعات سهام بورس به زبان ساده

پس از آنکه وارد صفحه‌ی مربوط به سهم مورد نظرتان شدید، با یک داشبورد اطلاعاتی کامل مواجه خواهید شد که اطلاعات موجود در آن را می‌توان به ۵ بخش دسته‌بندی کرد که در ادامه هر یک را توضیح می‌دهیم.
اطلاعات مربوط به معاملات سهم در طول روز
اطلاعات مربوط به عرضه و تقاضای سهم
نوسان قیمت سهم در طول روز
قیمت سهام موجود در صنعت مشابه
اطلاعیه‌های منتشر شده از سهم
سابقه‌ی معاملات سهم

در بخش اول، اطلاعاتی در مورد قیمت سهم و آمار معاملات روز به چشم می‌خورد. یکی از مهمترین موارد در این قسمت “قیمت پایانی” است، چراکه قیمت سهم در روز بعد، برای شرکت‌های بورسی به اندازه‌ی ۵% این قیمت می‌تواند نوسان کند. بازه‌ی مجاز نوسان قیمت هم در قسمت “قیمت مجاز” نمایش داده می‌شود.
نکته‌ی دیگری که بهتر است به آن توجه کنید، مقدار P/E (مخفف Price/Earning) است. این معیار که نسبت قیمت سهم به سود محقق شده (مطابق با آخرین سود پیش‌بینی شده) را نشان می‌دهد، بهتر است از مقدار P/E گروه که در جلوی آن نشان داده شده است کمتر باشد. این معیار، پتانسیل رشد قیمت سهم را بازگو می‌کند و بیانگر این مفهوم است که سهم مورد نظر چند برابر سود محقق شده می‌ارزد. در واقع P به E نشان دهنده‌ی این است که هر سهمی که می‌خرید چقدر سود عاید شما خواهد کرد. مثلا اگر P به E شرکتی برابر ۵ باشد یعنی شما در صورت تحقق سود مطابق پیش‌بینی سالانه ۲۰% (معادل یک پنجم) سود خواهید کرد.

اطلاعات سهام بورس به زبان ساده

 

در بخش دوم، اطلاعات مربوط به عرضه و تقاضای سهم نشان داده شده است. در سمت خرید و فروش ۳ ستون قرار دارد که در ادامه توضیح داده شده است:
تعداد: تعداد کدهای بورسی که پیشنهاد خرید (فروش) سهم را در قیمت یکسان داده‌اند.
حجم: مجموع حجم سفارش‌هایی که در قیمت یکسان پیشنهاد خرید (فروش) داده‌اند.
خرید (فروش): قیمت پیشنهادی برای خرید (فروش) سهم
اولویت برای قرار گرفتن در صف خرید (فروش) بدین صورت است که هرچه قیمت پیشنهادی برای خرید (فروش) سهم بالاتر (پایین‌تر) باشد، سفارش در بالای صف قرار می‌گیرد.

اطلاعات سهام بورس به زبان ساده

بخش سوم، نمودار مربوط به نوسان قیمت سهم را برای بازه‌ی روزانه و به صورت ثانیه‌ای نشان می‌دهد. در این نمودار می‌توانید روند کلی نوسان قیمت را در طی روز مشاهده کنید. این بخش برای کسانی که به روند درون-روزی قیمت سهم توجه می‌کنند و با توجه به تحلیل روند آن تصمیم به خرید یا فروش سهم می‌گیرند، مفید است. (داده‌هایی که بصورت ثانیه‌ای، دقیقه‌ای و یا ساعتی تغییر می‌کنند، خاصیت درون-روزی دارند.)

اطلاعات سهام بورس به زبان ساده

بخش چهارم، مربوط به اطلاعات سهام موجود در صنعت مشابه است. به طور مثال، سهم خزامیا در گروه خودرو و ساخت قطعات است و تمام شرکت‌های فعال در این صنعت مطابق با داشبورد زیر نمایش داده می‌شود.

اطلاعات سهام بورس به زبان ساده

در این قسمت، اطلاعات مربوط به آخرین معامله، تعداد و حجم و ارزش معامله از ابتدای روز تاکنون و روند قیمت سهم طی ۳۰ روز گذشته آمده است. این بخش از آن جهت مفید است که فرد را نسبت به وضعیت سهام یک صنعت در روز آگاه می‌سازد. در برخی موارد، روند قیمت تعدادی از سهام با یکدیگر رابطه‌ی معنادار دارد، بدین مفهوم که هنگام افزایش یا کاهش قیمت سهم x ، سهم y نیز رفتار مشابه (برعکس) از خود نشان می‌دهد و این موضوع فرصت مناسبی را برای سرمایه‌گذاری و کسب سود بوجود می‌آورد.
در بخش پنجم، اطلاعات کدال مرتبط با سهم نمایش داده می‌شود. کدال (codal.ir) یا همان سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران، تمام اخبار و اطلاعات مربوط به شرکت را منتشر می‌کند. این اخبار شامل صورت مالی، تغییر در اعضای هیئت مدیره، پیش‌بینی سود (زیان) شرکت، تصمیمات مجامع عمومی و غیره است.

اطلاعات سهام بورس به زبان ساده

این بخش اطلاعات بنیادی و مفیدی در اختیار کسانی که قصد خرید (فروش) سهم را دارند، قرار می‌دهد. به عنوان نمونه فروش شرکت در سال مالی گذشته، سود یا زیان شرکت، بدهی‌ها و دارایی‌های شرکت، سهامداران عمده‌ی شرکت و غیره در این بخش قابل مشاهده است.
بخش ششم مربوط به سابقه معاملات شرکت از ابتدای ورود به بورس است. اطلاعات این بخش شامل قیمت پایانی، کمترین و بیشترین قیمت معامله شده، تعداد و حجم و ارزش معاملات روز می‌شود.

اطلاعات سهام بورس به زبان ساده

شما با کلیک کردن بر روی تاریخ هر روز، وارد صفحه‌ای خواهید شد که تمامی داده‌های عرضه و تقاضا را به صورت ثانیه‌ای نمایش می‌دهد. استفاده از این بخش برای کسانی که به‌دنبال یافتن الگوی معاملاتی هستند، مفید است و در حال حاضر توسط نهادهای بزرگ مالی نظیر کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در این مقاله سعی کردیم شما را با چارچوب کلی داده‌های بورس (که ممکن است برای افراد تازه‌کار در این حوزه‌ی سرمایه‌گذاری مفید باشد) آشنا سازیم. مطالب گفته شده تنها بخشی از داده‌هایی است که روزانه در سایت بورس منتشر می‌شود. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، بورس دنیایی از اطلاعات را در خود جای داده است که برای خرید (فروش) سهم می‌توانید از آن استفاده نمایید. در مقالات آینده، شما را با سطوح پیشرفته‌تر داده‌های این حوزه آشنا خواهیم کرد.

به اشتراک بگذارید