مدینه فاضله‌ای برای ریسک‌گریزان

 

شاید بتوان گفت خرید اوراق خزانه اسلامی (اخزا یا سخاب)، کم‌ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری است که می‌توانید انجام دهید. با خرید این اوراق سود ماهانه به شما تعلق نمی‌گیرد، اما در زمان پایان سررسید اوراق شما به قیمت اسمی توسط دولت خریداری می‌شود و گویی سود چند ماه قبل را به صورت یکجا دریافت می‌کنید.

 

اخزا چیست؟

دولت‌ها به هنگام کسری بودجه می‌توانند از ابزارهای مختلفی استفاده کنند که یکی از آن‌ها اوراق خزانه اسلامی (اخزا) است. این نام‌گذاری به آن جهت صورت گرفته که این اوراق توسط خزانه‌داری کل کشور که بخشی از وزارت اقتصاد و دارایی است، منتشر می‌شود.

 

اخزا چگونه منتشر می شود؟

برای رفع مشکلات فقهی، دولت پس از چاپ اوراق، آن‌ها را مستقیم به مردم نمی‌فروشد بلکه به جای پرداخت بدهی خود، آن ها را به طلبکاران خود، از جمله پیمانکاران واگذار می‌کند. پیمانکاران برای نقد شدن طلب خود این اوراق را در بازار ثانویه(فرابورس)، به قیمتی پایین‌تر از قیمت اسمی اوراق به فروش می‌رسانند. سرمایه‌گذاران خرد در این مرحله می‌توانند اوراق را خریداری کنند.

اخزا

قیمت اخزا در عرضه‌ی اولیه چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت خرید اخزا بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. به این ترتیب که دارنده‌ی اوراق (طلبکاران دولت از جمله پیمانکاران)، قیمت مورد نظر خود را برای فروش در سایت می‌گذارد. تقاضاکنندگان نیز قیمت مد نظر خود را گذاشته و در نهایت قیمتی که ۸۰% تقاضاکنندگان متقاضی آن هستند به عنوان قیمت عرضه اولیه تصویب می‌شود.

 

قیمت اخزا قبل از سررسید چگونه تعیین می‌شود؟

در این حالت نیز قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود اما می‌توان گفت دو عامل در این تعدیل موثر است.

اول: مدت زمان باقی مانده تا سررسید اوراق.

هرچه به تاریخ سررسید اوراق نزدیک می‌شوید قیمت اوراق بیشتر شده و در نهایت به قیمت اسمی می‌رسد.

دوم: نرخ سود مورد انتظار و ارضا‌کننده‌ی خریدار.

چگونه؟ فرض کنید شما تعدادی اوراق خریداری کرده‌اید و در زمان خرید، با قیمتی که خریداری کرده‌اید در تاریخ سررسید به ۲۰% سود سالانه خواهید رسید. اما پس از گذشت ۲ماه تصمیم به فروش اوراق می‌گیرید. در این حالت شما عرضه کننده هستید و می‌خواهید اوراق خود را به قیمتی بالاتر از قیمت خرید خود بفروشید (در حالت معمول قیمت اوراق شما = اصل پول + سود پول در دو ماه) و به میزان ۳٫۳۲% سود به دست آورید، طبیعتا این مقدار از سود کل کاسته شده و سود کل به ۱۶٫۶۸% می‌رسد. در طرف تقاضا کسانی هستند که به این میزان سود قانع اند و تمایل به خرید اوراق شما دارند. به این ترتیب اوراق شما با قیمت مورد توافق دو طرف به فروش می‌رسد.

موضوع انتشار اوراق

پرداخت بدهی دولت به طلبکاران

نوع اوراق

با نام و قابل معامله در فرابورس

نام ناشر

وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران

محل تامین بودجه

تعریف ردیف خاصی در لایحه بودجه‌ی کل کشور توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور

عامل پرداخت در سررسید

شرکت سپرده­گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سهامی عام)

شرایط خرید

دارا بودن کد معاملاتی فعال در بورس

نماد در بازر

اخزا – سخاب

 

به اشتراک بگذارید