شرایط زندگی هرکس منحصر به فرد است پس نمی‌توان هیچ قاعده‌ی کلی برای انتخاب بهترین راه خانه‌­دار شدن تعیین کرد. به عبارتی “صلاح مملکت خویش خسروان دانند!”

در مقاله ی پیش انواع راه‌های دریافت وام مسکن را معرفی کردیم. “شرایط وام مسکن” را بخوانید.

در نگاه اول شاید انتخاب ساده‌ای به نظر برسد چرا که بودجه‌­ی شما مشخص است و گزینه‌های پیش رو محدود. اما در نظر داشته باشید که ممکن است به همه­‌ی جوانب و شرایط توجه نکرده باشید.

در این مقاله مواردی که باید قبل از گرفتن وام در نظر بگیرید را توضیح می‌دهیم. در نظر داشته باشید که در هر مورد، تنها همان عامل بررسی شده و فرض بر آن است که سایر محدودیت‌ها برای شما وجود ندارد. مبالغی که به عنوان مثال ذکر شده برای یک فرد ساکن تهران است. هریک از عوامل را با شرایط زندگی خود تطبیق دهید و تصمیم نهایی‌تان را بگیرید.

وام مسکن

چقدر پول دارید؟

طبیعتا اولین محدودیتی که با آن مواجه هستید بودجه یا همان سرمایه‌ی اولیه‌تان است. با جست‌وجو بین انواع راه‌های دریافت وام و تطبیق شرایط خود می‌توانید گزینه‌های مناسبی پیدا کنید.

مثلا با پول کمی می‌توانید برای خرید اوراق تسهیلات اقدام کرده و وام مناسبی دریافت کنید. اگر قیمت هر ورق را ۷۰ هزار تومان در نظر بگیریم، با پرداخت ۸٫۴۰۰٫۰۰۰ تومان می ‌توانید ۶۰ میلیون تومان وام دریافت کنید.

وام مسکنهدف‌گذاریتان برای خرید مسکن چه زمانی است؟

دومین عاملی که در تصمیم‌گیری شما تعیین‌کننده است زمان است! باید مشخص کنید چه زمانی می‌خواهید برای خرید خانه اقدام کنید. ممکن است فکر کنید قیمت مسکن جهش زیادی خواهد داشت و صرف زمان طولانی برای دریافت وام منطقی نیست. در این صورت راه‌های مختلف دریافت وام را به دقت بررسی کنید.

به طور مثال فرض کنیم شما ۴۰ میلیون تومان پول در اختیار دارید و نمی‌خواهید یک سال برای دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن یکم صبر کنید. جای نگرانی نیست! بدون آن‌که نیاز به بلوکه کردن همه‌ی پولتان باشد، طی مدت ۶ماه می‌توانید ۸۲ میلیون تومان وام دریافت کنید، اگر: ۲۴میلیون تومان از پول خود را در صندوق پس‌انداز مسکن سرمایه‌گذاری کنید، پس از گذشت ۶ ماه، ۱۲میلیون تومان وام به شما تعلق می‌گیرد. هم‌چنین می توانید ۵ میلیون تومان از پول خود را برای دریافت وام جعاله سپرده‌گذاری کنید و پس از ۶ ماه ۵ میلیون تومان وام دریافت کنید. به این ترتیب از سرمایه اولیه‌ی شما ۱۱ میلیون تومان باقی می‌ماند. پس از گذشت ۶ ماه و سپری شدن مدت انتظار وام صندوق پس‌انداز و جعاله، سپرده‌ی خود را از این حساب‌ها درآورده و با آن برای دریافت وام ۶۰ میلیون تومانی اوراق بخرید. می‌توانید مقداری اوراق هم برای دریافت وام ۵ میلیون تومانی جعاله خریداری کنید. به این ترتیب پس از گذشت ۶ ماه ۸۲ میلیون تومان وام، البته با نرخ سودهای متفاوت خواهید داشت. (اگر قیمت هر ورق را ۷۰ هزار تومان در نظر بگیریم، هزینه‌ی دریافت این وام ها حدود ۹ میلیون تومان خواهد شد که از این میزان ۸٫۴۰۰٫۰۰۰ تومان برای خرید اوراق وام ۶۰ میلیون تومانی و ۷۰۰٫۰۰۰ تومان صرف خرید اوراق وام جعاله خواهد شد. توجه داشته باشید که این محاسبات مطابق با شرایط پیشین وام مسکن صورت گرفته است.)

وام مسکن

وام مسکن

درآمد ثابت و کافی برای پرداخت اقساط دارید؟

شاید بتوانید از طریق مجراهای مختلف مبلغ مناسب و قابل توجهی وام برای خرید خانه‌ی مورد نظر خود دریافت کنید. اما یک مسئله‌ی مهم را فراموش نکنید، بازپرداخت!

برای آن که از وام‌های بانک مسکن استفاده کنید باید بتوانید ماهانه مبلغ ثابتی را برای اقساط بپردازید. باتوجه به میانگین دستمزد در کشور، می‌توان گفت قسط وام‌های بانک مسکن مبلغ پایینی نیست. پس لازم است در این مورد حساسیت کافی به خرج دهید.

برای محاسبه‌ی مبلغ قسط وام‌های مورد نظرتان به ماشین حساب محاسبه قسط و سود وام مراجعه کنید.

وام مسکن

می‌توانید ضامن و وثیقه‌ی لازم را تامین کنید؟

اگر می‌خواهید از چند مجرا وام بگیرید، به شرایط ضمانت و وثیقه‌های مورد نیاز فکر کنید. علاوه بر آن در نظر داشته باشید که چهار شرط برای اثبات توان پرداخت قسط وجود دارد: درآمد مستقل، حکم استخدامی، فیش حقوقی، گردش حساب بانکی. اگر نمی‌توانید یکی از این شروط را تامین کنید نیز باید ضامن معتبر و مورد قبول شعبه ارائه دهید.

  • تعیین نوع ضامن و ضمانت به عهده‌ی روسای شعبه‌ها گذاشته شده، پس اگر نزد شعبه‌ی بانکی دارای اعتبار بالایی هستید شرایط برایتان متفاوت خواهد بود.

 

به اشتراک بگذارید