بازار سرمایه یکی از جذاب‌ترین و البته پرریسک‌ترین حوزه‌ها برای سرمایه‌گذاری است که می‌توانید به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به آن وارد شوید. اگر فرد ریسک‌پذیری نیستید یا وقت و علاقه‌ی لازم برای دنبال کردن روند سرمایه‌گذاریتان را ندارید، می‌توانید پول خود را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بگذارید(برای آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری به https://goo.gl/zo6ecu مراجعه کنید). اما اگر فردی نسبتا ریسک‌پذیر هستید و به پیگیری اخبار علاقه دارید، می‌توانید به صورت مستقیم وارد بازار بورس شده و شخصا به خرید و فروش سهام بپردازید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

اولین گام برای خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار، دریافت کد سهامداری(کد معاملاتی بورس) و کد معاملات برخط یا آنلاین است. همانطور که برای سرمایه­‌گذاری در بانک، نیاز به افتتاح حساب در یکی از بانک­های کشور دارید، برای سرمایه­گذاری در بورس نیز باید از طریق یکی از کارگزاری­ های بورسی کد بورسی و کد آنلاین دریافت کنید. برای انتخاب کارگزاری مناسب می­توانید به سایت سازمان بورس و اوراق بهادار(به نشانی www.seo.ir) مراجعه کرده و نگاهی به رتبه­ بندی شرکت­های کارگزاری که سالانه توسط سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه می­ شود بیندازید و یکی از آن‌ها را به عنوان کارگزار خود انتخاب کنید.

کد سهامداری یا کد بورسی عبارت است از شناسه­‌ای واحد که شامل تعدادی حرف و عدد است. در سامانه اطلاعاتی بورس، هر شخص حقیقی یا حقوقی به وسیله این کد شناسایی می­‌شود. اشخاص با این کد، قادر به خرید و فروش سهام صرفا به صورت حضوری خواهند بود.

کد معاملات برخط یا آنلاین، کدی است که فرد پس از اخذ کد بورسی به منظور تسهیل در انجام معاملات، می­تواند آن را دریافت کند. با این کد فرد مجاز به انجام معاملات به­‌صورت آنلاین خواهد بود و نیاز به ثبت سفارش حضوری ندارد. هر فرد می­‌تواند چند کد آنلاین از کارگزاری­‌های مختلف داشته باشد. (در نظر داشته باشید که هر شخص تنها می‌تواند یک کد سهامداری داشته باشد، اما می‌تواند چند کد آنلاین از کارگزاری‌های مختلف دریافت کرده و معاملات خود را از طریق آن‌ها انجام دهد. در حقیقت دریافت کد سهامداری به معنی ثبت اطلاعات فردی (از جمله کد ملی) در سیستم یکپارچه‌ی سازمان بورس بوده و این کد در تمامی کارگزاری‌ها یکسان است و تنها نام‌های کاربری و رمز عبور متفاوت است.)

مدارک لازم برای دریافت کد سهامداری(بورسی):

۱- اصل شناسنامه

۲- اصل کارت ملی

۳- شماره حساب بانکی

۴- شماره‌ی شبا

با ارائه‌ی این مدارک به یکی از کارگزاری‌ها و تکمیل فرم‌های مربوطه، می‌توانید درخواست خود را برای دریافت کد سهامداری ثبت کنید.

بعد از این مرحله، اطلاعات شما در سامانه معاملاتی بورس ثبت شده و در صورت عدم وجود مغایرت در اطلاعات اظهار شده، طی حداکثر۴۸ ساعت (۲ روز کاری)، کد بورسی برای شما صادر می­شود. کد آنلاین نیز یک روز پس از دریافت کد بورسی، صادر خواهد شد. توجه داشته باشید که در صورت وجود مغایرت مشخصات اظهار شده با اطلاعات موجود در سامانه ثبت احوال، لازم است این مغایرت از طریق مراجعه حضوری به شرکت سپرده­ گذاری مرکزی و تسویه وجوه برطرف شود تا کد معاملاتی صادر گردد.

بعد از دریافت کد بورسی می‌توانید معاملات خود را در بازار بورس آغاز کنید. اگر با چگونگی انجام معاملات در سایت سازمان بورس اوراق بهادار آشنایی ندارید به https://goo.gl/cEFGKA مراجعه کنید. بهتر است در ابتدا کار خود را با سرمایه‌ی کم و خرید سهام کم‌ریسک، مثل اخزا (https://goo.gl/iYTRzU)، آغاز کنید.

به اشتراک بگذارید