این مقاله هر آنچه که در مورد سرمایه‌گذاری باید بدانید را در اختیار شما قرار می‌دهد. پس از خواندن این مقاله مهمترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را خواهید شناخت و به خوبی می‌توانید بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در سال 98 را تجزیه و تحلیل کنید.

اگر شما مقداری پول دارید و نمی‌دانید بهترین روش سرمایه‌گذاری آن چیست که هم مطمئن باشد و هم سوددهی بالا داشته باشد کافیست این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

پیش از هر مطلبی باید اشاره کنیم همه موارد ذکر شده در ادامه، تجزیه و تحلیل‌ و نظر تیم فکر زمستون بوده و مخاطبین این مطلب می‌بایست خود -در مورد اقدامات خود- تصمیم بگیرند.

گام اول: معرفی گزینه‌های سرمایه‌گذاری در ایران

به طور کلی فرصت‌ها و گزینه‌های سرمایه‌گذاری در ایران به دو دسته کم ریسک و ریسکی تقسیم می‌شوند. (نگران نباشید، در ادامه در مورد همه این موارد توضیح داده شده است) این فرصت‌ها و گزینه‌ها هم برای سرمایه‌گذاری با پول کم مناسب هستند و هم برای سرمایه‌گذاری با پول زیاد.

گزینه‌های کم‌ریسک: بانک – اوراق کم‌ریسک (همچون اسناد خزانه) – بیمه – صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درامد ثابت

گزینه‌های ریسکی: بورس – طلا و سکه – ارز – صندوق‌های مختلط و در سهام – مسکن و زمین –  سایر –

رابطه مستقیمی بین ریسک و بازدهی وجود دارد. هرچقدر ریسک کمتری را قبول کنید باید انتظار بازده کمتری هم داشته باشید. این مورد به میزان ریسک‌پذیری شما مربوط است. (از اینجا می‌توانید با شرکت در آزمون ریسک‌پذیری، سطح ریسک خودتان را شناسایی کنید)

گام دوم: معرفی گزینه‌های سرمایه‌گذاری کم ریسک

گزینه‌‌های کم‌ریسکی که در این قسمت معرفی می‌شوند عمدتا ریسک بسیار ناچیزی دارند و در عوض بازدهی تقریبا ثابت و کمتری هم ارائه می‌دهند. منظور از کم‌ریسک این است که عمده این موارد سود نسبتا ثابتی دارند و احتمال از دست دادن اصل پول شما ناچیز است. این گزینه‌ها در ادامه تشریح شده‌اند:

بانک:

یکی از پرطرفدارترین روش‌های سرمایه‌گذاری به دلیل ریسک بسیار کم و ساده بودن فرایند سرمایه‌گذاری بانک‌ها هستند. سود بانک‌ها کم بوده و بیشترین سود بانکی در سال 97 تا 25% هم مشاهده شده است (دقت کنید سود ساده و مرکب دو مفهوم متفاوت هستند. برای محاسبه سود واقعی بانک‌ها از این ماشین‌حساب استفاده کنید). هرچند قانونا بانک‌ها مجاز به پرداخت 15% سود هستند ولی با استفاده از روش‌های جایگزین همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری وابسته به بانک‌ها، پرداخت سود در ابعاد بالاتر هم صورت می‌گرفت و پیش‌بینی می‌شود این روند سوددهی بانک‌ها در سال 98 نیز به همین شکل ادامه پیدا کند.

اوراق کم‌ریسک:

اوراق خزانه اسلامی (اخزا) را می‌توان یکی از کم ریسک‌ترین اوراق مالی در شرایط فعلی دانست. این اوراق با پشتوانه‌ی دولت و برای تامین مالی طرح‌های جاری طراحی و منتشر می‌شود. اوراق خزانه با نماد اخزا در فرابورس قابل معامله هستند و سراغ آنها را در گروه “اوراق تامین مالی” می‌توانید بگیرید. اوراق اخزا دارای سررسید کمتر از یکسال هستند و دارای نرخ اسمی در سررسید هستند. یعنی هر ورق با قیمت کمتر عرضه می‌شود و در سررسید به قیمت اسمی می‌رسد. پس از اعلام نرخ سود دستوری 15% برای سپرده‌های بانکی، این گزینه سرمایه‌گذاری با اقبال بیشتری برای سرمایه گذاری مواجه شد. یکی از ایراداتی که به اوراق خزانه وارد می‌شود، نقدشوندگی پایین آنها در مقایسه با سایر دارایی‌های قابل معامله در بورس و فرابورس است. بنابراین در هنگام خرید اخزا بهتر است به موارد زیر دقت کنید:

  • زمان باقیمانده تا سررسید
  • سودی که به شما تعلق خواهد گرفت (مبلغ اسمی هر ورق را از مبلغ فعلی کسر کنید)
  • تعداد معاملات روزانه‌ی اخزا

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درامد ثابت:

ممکن است از نظر شما فرایند خرید اوراق کم‌ریسک پیچیده باشد (که البته حق دارید) و یا زمان کافی برای خرید و فروش این اوراق را نداشته باشید ولی در عین حال می‌خواهید از مزایای آن‌ها استفاده کنید. بهترین گزینه برای شما صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درامد ثابت است. این صندوق‌ها پول را از شما گرفته و عمده آن را در این اوراق‌ها و سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند و سود این سرمایه‌گذاری را به شما تحویل می‌دهند. در نمودار زیر میانگین بازدهی این صندوق‌ها در یک سال گذشته به همراه ده صندوق برتر از نظر بازدهی سالانه نشان داده شده‌اند. (شما می‌توانید برای بررسی همه این صندوق‌ها و مشاهده بازدهی 1ماهه، 3ماهه، 6ماهه و 1 ساله اینجا کلیک کنید)

در ادامه مقاله در قسمت صندوق‌های ریسکی به توضیح انواع دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرداخته‌ایم.

بیمه‌ها:

بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری هم یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری کم‌ریسک هستند. بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری علاوه بر ارائه خدمات بیمه‌ای سالانه سود مشخصی را به اندوخته شما اضافه می‌کنند و به همین دلیل به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری کم‌ریسک ارائه شده‌اند. (برای مشاهده مقاله مقایسه انواع بیمه عمر شرکت‌های مختلف اینجا کلیک کنید) مطابق با تحقیقات میدانی تیم فکرزمستون، سود مشارکت شرکت‌های بیمه در سال 97 به 22% نیز رسیده است. نکته‌ی قابل توجه این است که کارکرد اصلی بیمه‌ی عمر در پوشش‌های بیمه است. اما شرکت‌های بیمه بمنظور جذاب‌تر شدن بیمه‌ها –زیر نظر بیمه مرکزی- برای آنها سود مشارکت نیز در نظر گرفته‌اند.

گام سوم: گزینه‌های سرمایه‌گذاری ریسکی

در این گام فرصت‌ها و گزینه‌هایی که با ریسک همراه هستند را معرفی می‌کنیم. منظور از ریسک این است که ممکن است شما یک سرمایه‌گذاری پرسود را تجربه کنید و یا ممکن است ضرر کنید! همانطور که یک سر آن‌ها ضرر است ممکن است سود بالایی هم بدهند. اگر شما فردی بسیار محتاط هستید به یاد جمله‌ی مارک زاکربرگ بیفتید: اگر از ریسک گریزان باشید، بزرگترین ریسک زندگی خود را انجام داده‌اید! البته به یاد داشته باشید که ریسک کردن بدون پشتوانه‌ی منطقی، نتایج معکوس خواهد داشت. (برای مطالعه مواردی که نباید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید کلیک کنید.)

پیش از معرفی هر گزینه اجازه بدهید با هم بررسی کنیم که اگر در ابتدای سال 97 صد میلیون تومان در هر کدام از گزینه‌های بورس، بانک، بیمه، طلا و ارز سرمایه‌گذاری کرده بودید چه اتفاقی برای آن‌ها افتاده بود:

بورس:

بازار بورس تهران یک گزینه سرمایه‌گذاری ریسکی محسوب می‌شود. ممکن است پول شما چند برابر شود و یا ممکن است ضرر زیادی متقبل شوید. این مورد بستگی به تصمیم‌های شما دارد. اگر در بورس ماهر باشید سود سرمایه‌گذاری در بورس برایتان خوب خواهد بود و در غیر اینصورت حتی ممکن است ضرر کنید. حداقل سرمایه‌ای برای ورود به بورس وجود ندارد و شما می‌توانید حتی با صد هزار تومان فعالیت خود را آغاز و پس از حرفه‌ای شدن مبالغ بیشتری سرمایه‌گذاری کنید. در ابتدای سال 97 شاخص کل بورس حدود 95 هزار واحد بود، پس از آن تا ماه مهر با سیر صعودی شاخص کل برای اولین بار به 199 هزار واحد رسید. سپس با یک روند نزولی همراه شد و در حال حاضر شاخص بین 150 هزار تا 160 هزار متغیر است. توصیه ما این است که اگر با محیط بورس آشنا نیستید و در حوزه بورس آموزش ندیده‌اید صرفا با پیشنهادات کانال‌های تلگرامی و افراد متفرقه به سراغ بورس نروید و پولتان را نزد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام یا مختلط معتبر (نگران نباشید در مورد این صندوق‌های هم در ادامه توضیح داده‌ایم) سرمایه‌گذاری کنید. اگر می‌خواهید اطلاعات‌تان را در مورد سهام بورس بالا ببرید، بهتر است هر گروه را جداگانه بررسی کنید؛ مثلا گروه محصولات شیمیایی. توجه داشته باشید که اخبار در روند بورس ایران بسیار مهم است. اگر در بورس سرمایه گذاری کردید، حتما اخبار مربوط به آن گروه را دقیق دنبال کنید. مثلا سهام صنعت پتروشیمی به نرخ ارز واکنش نشان می‌دهد و تصمیمات سیاسی در روند قیمت آن موثر است. پس باید اخبار مربوط به تخصیص ارز به شرکت‌های پتروشیمی را دنبال کنید. به منظور جلوگیری از ضرر سعی کنید صنایع آینده‌دار در ایران را شناسایی کنید و با چشم باز سرمایه‌گذاری کنید. مطالب مربوط به ابزارها و تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال زیادی در اینترنت موجود است، تحلیل منابع معتبر را مطالعه کنید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

ارز:

حتما در جریان هستید که از اوایل سال 97 قیمت دلار و سایر ارزها شروع به رشد کرد. این رشد تا ماه مهر ادامه داشت تا جایی که قیمت یورو در این ماه به حدود 17 هزار تومان رسید ولی پس از آن در یک روند تعادلی قیمت یورو کاهش یافت تا در بهمن‌ماه به حدود 13 هزار تومان برسد. سرمایه‌گذاری در دلار و ارز گزینه‌ای بسیار پرریسک بوده و پیش‌بینی می‌شود قیمت دلار در سال 98 با نوسانات زیادی مواجه شود. قیمت دقیق دلار در سال 98 وابسته به کارامدی تحریم‌ها، شرایط و ارتباطات بانکی، درامد حاصل از فروش نفت، سیاست‌ها و ابزارهای دولت، شرایط منطقه، نقش اروپا و شکل‌گیری مذاکرات خواهد بود که برای هرکدام از این عوامل امکان بروز سناریوهای مختلفی وجود دارد. به همین علت سرمایه‌گذاری در ارز ریسک‌های بسیاری در پی دارد.

طلا و سکه:

قیمت بلندمدت طلا تابع انس جهانی و تغییرات ارز است. پس اگر قیمت دلار نسبت به ریال افزایش پیدا کند، قیمت طلا و سکه نیز افزایش خواهد یافت. در بلند مدت، رفتار قیمت طلا و سکه مشابه است. هر چند ممکن است در مقاطعی بنا به دلایل مختلف، عرضه و تقاضا تغییر کند و قیمت طلا یا سکه بیشتر یا کمتر از ارزش ذاتی معامله شوند. گزینه‌های اصلی برای سرمایه‌گذاری در طلا شامل طلای آب شده، سکه، ETFهای مبتنی بر طلا و سکه، سکه‌های پارسیان، شمش‌های موجود در بازار و طلای دست دوم است. هرکدام از این موارد ویژگی‌های مثبت و منفی مربوط به خود را دارند، به طور مثال طلای آب شده صرفا برای حرفه‌ای‌های بازار طلا توصیه می‌شود و یا ETFها برای افرادی که با بورس آشنایی دارند گزینه مناسب‌تری است. (برای مطالعه عوامل تاثیرگزار بر قیمت طلا اینجا کلیک کنید.)

صندوق‌های مختلط و در سهام:

اگر شما تصمیم گرفتید پولتان را در بورس سرمایه‌گذاری کنید ولی دانش یا زمان کافی برای این کار را ندارید می‌توانید از صندوق‌های مختلط یا صندوق‌های در سهام استفاده کنید. این صندوق‌ها قسمتی از پول شما را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند و در ازای آن سود اخذ شده را عاید شما می‌کنند. اگر دوست دارید کمی دست به عصا وارد حوزه بورس شوید و تحمل ضرر را ندارید بهتر است سراغ صندوق‌های مختلط بروید، این صندوق‌ها قسمت بیشتری از پول شما را در موارد کم‌ریسک سرمایه‌گذاری می‌کنند (بین 40% تا 60% در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند). این مورد باعث می‌شود حتی اگر شاخص بورس منفی باشد سبد شما به آسانی زیان‌ده نشود. اما صندوق‌های در سهام بیش از 70% پول شما را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند. در هنگام انتخاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری به پشتوانه و اعتبار این صندوق‌ها دقت کنید.

برای مشاهده لیست صندوق‌های مختلط اینجا و در سهام اینجا کلیک کنید)

مسکن و زمین و مغازه:

خرید مسکن و زمین همیشه یکی از گزینه‌های مورد علاقه مردم برای سرمایه‌گذاری بوده است. علت جذابیت این روش سرمایه‌گذاری این است که هرچند سال یک بار شاهد یک جهش قیمتی در مسکن بوده‌ایم و به ندرت کاهش قیمت مسکن اتفاق افتاده است. علاوه بر آن سرمایه‌گذاری با اجاره دادن واحد، خود یک درامد ثابتی هم دارد. به نمودار متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران در سال 97 دقت کنید:

سال 97 یک جهش قیمتی اتفاق افتاده است اما شواهدی مبنی بر ورود به دوره رکود در مسکن در ادامه دیده شده است. مهمترین نکته در هنگام خرید مسکن، زمین یا مغازه استراتژی خرید است. یافتن گزینه‌هایی که فرصت رشد و پیشرفت داشته باشد مهمترین رکن سرمایه‌گذاری در مسکن است. برای مقایسه بین مسکن، زمین یا مغازه اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه راهنمای خرید خانه اینجا کلیک کنید. برای مطالعه مقاله چه مغازه‌ای بزنیم اینجا کلیک کنید.

سایر گزینه‌ها:

گزینه‌های بسیار دیگری همچون راه‌اندازی کسب و کار، فارکس، سرمایه‌گذاری جمعی، ارزهای مجازی، و… وجود دارند اما از آن‌جا که طرفداران کمتری دارند در این مقاله به آن‌ها پرداخته نشده است و می‌توانید از قسمت مقالات سرمایه‌گذاری، این مقالات را مطالعه کنید.

گام چهارم: بهترین راه سرمایه‌گذاری پول

تا اینجای مقاله در مورد انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران و ویژگی‌های هرکدام توضیح دادیم. اکنون ممکن است سوال شما به عنوان مخاطب این باشد که پول خود را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟ از میان این گزینه‌ها مناسبترین گزینه سرمایه‌گذاری کدام است؟ اجازه دهید با یک مقایسه ساده این موضوع را بیان کنیم:

 

اقشار مختلف گزینه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری دارند. متناسب با سن، میزان ریسک‌پذیری، شغل، سطح تحصیلات، وضعیت تاهل، برنامه‌ها و اهداف مالی و درامد، مناسب‌ترین سرمایه‌گذاری برای هر فرد تعیین می‌شود. برای اخذ مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری اینترنتی توسط متخصصین فکر زمستون اینجا کلیک کنید.

بهترین راه سرمایه‌گذاری در شرایط تحریم و تورم، توزیع سبد در بازارهای مختلف است. به این معنی که با یک استراتژی مشخص سبد دارایی‌های خود را در بازارهای مختلف و معقول که آینده روشن‌تری دارند سرمایه‌گذاری کنید. با این روش ریسک سرمایه‌گذاری را توزیع کرده‌اید و از مزایای همه بازارها بهره خواهید برد. این عمل باید به شکل علمی و متناسب با روندهای بازار، همبستگی بازارها و پیش‌بینی‌های کمی و کیفی انجام شود. متخصصین استارتاپ فکر زمستون با استفاده از الگوریتم‌های مالی پیشرفته در زمینه مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری به صورت اینترنتی در این زمینه شما را همراهی خواهند کرد.

به اشتراک بگذارید