در شرایطی که قیمت‌ها دارای ثبات نباشد، یک سوال اساسی در ذهن عموم مردم شکل می‌گیرد؛ چگونه ارزش پولم را حفظ کنم؟ اکنون که در حال تدوین این مقاله هستیم، چند ماهی است که ارزش پول ملی‌مان دچار نوسان شده است و بر روی قیمت کالاهای مختلف جامعه اثر گذاشته است. خیلی‌ها پول‌شان را تبدیل به سکه کردند، بعضی افراد هم ارز خریدند، برخی افراد هم خواسته یا ناخواسته کاری نکردند … یا شاید کاری نمی‌توانستند بکنند. در این مقاله می‌خواهیم راه‌های حفظ ارزش دارایی را برای شما توضیح بدهیم. دغدغه‌ی تیم فکرزمستون که باعث نوشتنِ این مقاله شد آن است که یک معلم، کارمند، بازنشسته، سرمایه گذار و … با چه روشی بتواند داراییِ خود را در برابر کاهش ارزش پول، حفظ کند.

چگونه ارزش پول‌مان را حفظ کنیم؟

برخی افراد معتقدند که تنها تورم را نباید ملاکی برای قدرتِ مالی افراد در نظر بگیریم و ارزش ریال در برابر ارز و طلا نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. برای روشن شدن موضوع، ارزش پولِ یک کارمند با حقوق 2 میلیون تومان در ماه را آنالیز می‌کنیم. می‌خواهیم بدانیم ارزش پول این فرد در طول یک سالِ اخیر (از مرداد ماه 96 تا مرداد ماه 97) چگونه تغییر کرده است. (فرض کنیم حقوق کارمند در ابتدای سال 97 معادل 12 درصد رشد داشته است.)

معیار (اعداد به تومان)

96/0597/05

درصد تغییر

حقوق دریافتی

2,000,0002,240,000

12.0

نرخ یورو

4,58411,938160.4

ارزش حقوق کارمند بر اساس یورو

436188

57.0 –

نرخ سکه‌ی بهار آزادی1,190,1603,506,000

194.6

ارزش حقوق کارمند بر اساس سکه بهار آزادی

1.680.6462.0 –
نرخ یک گرم طلای 18 عیار117,857294,590

150.0

ارزش حقوق کارمند بر اساس یک گرم طلای 18 عیار

16.977.60

55.2 –

میانگین هر متر مربع مسکن در تهران

4,600,0006,900,000

50.0

ارزش حقوق کارمند بر اساس میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در تهران

0.430.32

25.3 –

 

جدول بالا نشان می‌دهد که ارزش پول عموم افراد جامعه در برابر نرخ ارز، سکه و مسکن کاهش پیدا کرده است. بدین مفهوم که اگر سال پیش با یک ماه حقوق می‌توانستید 17 گرم طلای 18 عیار بخرید، اکنون قدرتِ خرید شما برابر 8 گرم شده است. اما این تمام ماجرا نیست! سوالی که ما از شما می‌پرسیم این است: آیا تمام افراد جامعه باید پول و ثروت‌شان را بر مبنای سکه، ارز و مسکن ارزش‌گذاری کنند؟ پاسخ به این سوال منفی است. ممکن است شما در حال حاضر صاحب مسکن باشید و یا هیچ‌گاه نیاز به ارز (یورو، دلار …) نداشته باشید. دیدگاه بالا برای کسانی است که می‌خواهند از طریق سرمایه گذاری، ارزش پول‌شان را حفظ کنند. اما در این مقاله، تیم فکرزمستون هم برای سرمایه‌گذاران و هم برای عموم افراد جامعه (با توجه به نیازها و اهداف مالی‌شان در زندگی) راهکارهایی پیشنهاد می‌دهد تا کمتر در شرایط نامتعادل بازارها آسیب ببینند.

پیشنهاد: آیا می‌دانید از میان سکه، نیم سکه، سکه گرمی و شمش طلا کدامیک سودآورتر بوده است؟ اگر می‌خواهید از تغییرات قیمت سکه، دلار و ارز در سال‌های اخیر آگاهی پیدا کنید و بهترین گزینه برای سرمایه گذاری را بشناسید، توصیه می‌کنیم این مقاله را مطالعه نمایید.

سرمایه گذاری برای حفظ ارزش پول

اگر می‌خواهید ارزش دارایی‌تان را با سرمایه گذاری حفظ کنید، باید ابتدا به تورم غلبه کنید و سپس به اندازه‌ی مورد انتظارتان سود کنید. برخی سود سالانه‌ی 20 درصد را هدف قرار می‌دهند، برخی 80 درصد. این موضوع در نگاه اول ساده بنظر می‌آید (چون بانک‌ها سود بالای 15 درصد می‌دهند)، اما زمانی‌که شما در یک بازار با ریسک بالا مثل بورس سرمایه‌گذاری می‌کنید، ممکن است سرمایه‌ی شما منفی شود. پس همواره بخشی از پول‌تان را در بانک یا اوراق دولتی سپرده‌گذاری کنید. اما چقدر از پول‌تان را در بانک می‌گذارید؟! چقدر سود سالانه برای خود در نظر می‌گیرید؟ پاسخ به این سوالات با پارامتر ریسک‌پذیری تعیین می‌شود. هر فرد سطح ریسک‌پذیری مشخصی دارد که بر مبنای آن، بایستی استراتژی سرمایه گذاری خودش را اجرا کند. بدون توجه به اینکه چقدر تحمل ریسک کردن دارید، در انتخاب استراتژی دچار خطا خواهید شد. مانند فردی که می‌خواهد مسیر تهران به اصفهان را سریع طی کند، اما بجای هواپیما سوار قطار شود! قطار برای فرد محتاط مناسب است نه ریسک پذیر.

اگر می‌خواهید بدانید چقدر ریسک پذیر هستید، در آزمون ریسک پذیری فکرزمستون شرکت کنید و خودتان را محک بزنید!

سرمایه گذاری یک تکنیک است و اصول خاصِ خودش را دارد. شرکت مشاوره سرمایه گذاری چارلز، یک مسیر اصولی برای افراد تعریف کرده و شامل 7 مرحله است.

حفظ ارزش پول

 

قبل از شروع سرمایه گذاری، وضعیت خودتان را خوب بررسی کنید. چقدر حاضرید ریسک کنید؟ حد سود و ضرر شما چقدر است؟ چقدر تحمل از دست دادن پول‌تان را دارید؟ به کدام بازارها بهتر است وارد نشوید؟ در بورس سرمایه گذاری می‌کنید؟ در مسکن چطور؟ اگر جواب این سوال‌ها را نمی‌دانید، توصیه می‌کنیم از یک مشاور مالی کمک بگیرید تا در این مسیر شما را راهنمایی کند.

اگر می‌خواهید با بازارهای مالی آشنا شوید و متناسب با شرایط بازار، سرمایه گذاریِ هوشمندانه داشته باشید، در پلتفرم مشاوره اینترنتی فکرزمستون ثبت نام کنید و از تخصص کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

سرمایه گذاری با حقوق کارمندی

خیلی از کارمندها آنقدر حقوق نمی‌گیرند که بتوانند برای آن برنامه ریزی کنند. خیلی‌ها در اواسط ماه با کسری بودجه مواجه می‌شوند. خیلی‌ها با خود می‌گویند: مگر می‌شود با این حقوق، پس انداز یا سرمایه گذاری کرد …؟! واقعیت این است که هر کس باید با توجه به سطح مالیِ خود، برنامه ریزی و هدف گذاری کند. ممکن است یک تاجر، هر ماه روی 10 سکه سرمایه گذاری کند و یک معلم ماهانه وجهی را برای بیمه عمر و سرمایه گذاری کنار بگذارد. اگر شما جزو آن دسته افراد هستید که می‌خواهید ارزش پول‌تان را حفظ کنید اما حقوق‌تان کافی بنظر نمی‌رسد، این موارد را رعایت کنید:

همیشه بیاد داشته باشید حتی اگر ماهانه 100 هزار تومان در بانک سپرده گذاری کنید، بهتر از آن است که اصلا سرمایه‌گذاری نکنید. بنا به تجربه‌ی زندگی، ابتدای هر ماه، یک درصد مشخصی از پول‌تان را برای سرمایه گذاری کنار بگذارید. اگر کارمند هستید، مشغله‌ی کاری دارید و نمی‌دانید با پول نقد خود چه کنید، گزینه‌های زیر را جهت سرمایه گذاری به شما پیشنهاد می‌کنیم:

حفظ ارزش پول

اکنون می‌خواهیم ارزش پولِ فردی که بمدت 5 سال -ماهانه 100 هزار تومان- در گزینه‌های بالا سرمایه گذاری می‌کند با کسی که هیچ سرمایه گذاری ندارد، مقایسه کنیم. نمودار مقابل، ارزش فعلی پولِ شما را -با احتساب تورم- نشان می‌دهد.

توجه داشته باشید که سودهای محاسبه شده بصورت میانگین است و ممکن است سود مشارکت بیمه عمر طوری باشد که سود سالانه کمتر از 20% شود؛ از طرفی برخی صندوق‌های سرمایه گذاری در 6 ماه اخیر بیش از 60% سود داشته‌اند! در واقع، بیمه عمر علاوه بر خدمات بیمه‌ای که به متقاضیان می‌دهد، مبلغی هم بابت سود سپرده در نظر می‌گیرد.

به نمودار بالا توجه کنید. شما در طی 5 سال، نه تنها توانستید ارزش پول‌تان را حفظ کنید –و تورم را بی اثر کنید- بلکه حدود 6.5 میلیون تومان هم به ارزش الان، سرمایه گذاری کرده‌اید. این پول تنها با 100 هزار تومان در ماه بدست می‌آید.

توصیه‌ی تیم فکرزمستون به شما کارمندان عزیز این است که قبل از اقدام به سرمایه گذاری یا پس انداز، نیازهای مالی زندگی‌تان را برای 3 سال آینده با جزییات دقیق یادداشت کنید. این کار –که آسان بنظر می‌رسد- کمک شایانی به انتخاب مسیر درست در حفظ ارزش پول شما می‌کند. می‌خواهید خانه بخرید؟ برای فرزندتان جهیزیه تهیه کنید؟ هزینه تحصیل فرزندتان را بدهید؟ هنگام بازنشستگی، مبلغی سرمایه داشته باشید؟ جوابِ هر کدام از این سوال‌ها شما را در یک مسیر قرار می‌دهد.

پیشنهاد: اگر مقداری پول دارید و می‌خواهید با بهترین گزینه‌های سرمایه گذاری آشنا شوید، حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

بهترین راه برای حفظ ارزش پول

در شرایط کنونی که بی‌ثباتی در اقتصاد کشورمان را شاهد هستیم و نوسان قیمت ارز و سکه بر روی کالاهای مصرفی خانواده‌ها نیز تاثیر گذاشته است، داشتن برنامه‌ریزی برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول ضروری بنظر می‌رسد. مسئله این است که با وجودِ عدم ثبات در بازارها، نگه داشتن پول نقد تصمیم درستی نیست و بهتر است پول‌تان را سرمایه‌گذاری کنید. این کار باعث می‌شود دارایی شما تا حدی با نوسان بازار هماهنگ شود.

به اشتراک بگذارید