شاید به این فکر می‌کنید که ۱۰ میلیون تومان پول زیادی نیست و عملا نمی‌توان کار خاصی با آن انجام داد. البته شما حق دارید، در این وضعیت اقتصادی شاید ۱۰ میلیون تومان رقم زیادی برای سرمایه‌گذاری نباشد، ولی اگر در اولین فرصت برای پول خود برنامه‌ریزی نکنید به خود می‌آیید و می‌بینید که همه آن خرج اقلام غیر ضروری شده است! شما می‌توانید با برنامه‌ریزی مناسب بهترین استفاده را از پول خود ببرید.
در گام اول باید به این فکر کنید که تا چه حد انسان ریسک‌پذیری هستید. به دنبال سرمایه‌گذاری مطمئن و سود ماهانه کم هستید یا حاضرید برای سود بیشتر ریسک کنید؟!
روش‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری و پس‌انداز همین ده میلیون تومان وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم و شما با توجه به میزان ریسک‌پذیریتان می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.
گزینه همیشگی: سپرده‌گذاری در بانک
سرمایه‌گذاری در بانک یا موسسه مالی محبوب‌ترین گزینه در میان مردم ماست. این گزینه برای افرادی که ریسک‌پذیر نیستند و دوست دارند ماهانه مبلغی به حسابشان واریز شود مناسب است. اگر ده میلیون خود را در بانک بگذارید با فرض نرخ سود ۱۵ % روزشمار (که در واقع سود سالانه‌ای که به پول شما تعلق می‌گیرد ۱۶٫۲% است)، در پایان سال پنجم شما ۲۱ میلیون تومان پول نقد خواهید داشت. (در شکل زیر می‌توانید وجه نقدتان را با فرض سود سپرده‌های ۱۵، ۱۸، ۲۱ و ۲۴ درصد در سال‌های مختلف ببینید.) با فرض سود روزشمار سالانه ۱۵% شما ماهانه نزدیک به ۱۳۵ هزار تومان سود بانکی دریافت خواهید کرد.

نمودار سود 10 میلیون تومان در بانک با نرخ سود 15% تا 24% طی 5 سال

البته بانک‌ها تنها گزینه سپرده‌گذاری نیستند. موسسات مالی و اعتباری معتبر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری نیز می‌توانند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشند. همچنین خرید اوراق بدون ریسک نکول همچون اسناد خزانه نیز از گزینه‌های دیگر سرمایه‌گذاری کم‌ریسک است، اخیرا اوراق‌هایی با سود سالانه نزدیک به 24 تا 30 درصد نیز ارائه شده‌اند.

سرمایه‌گذاری پرریسک

اگر شما فرد نسبتا ریسک‌پذیری هستید می‌توانید به گزینه‌هایی جز سپرده‌گذاری فکر کنید. برای مثال وقتی شما سکه خریداری می‌کنید هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت آن افزایش یابد ولی ممکن است سودی بیشتر از بانک نیز نصیب شما کند(در صورتی که میخواهید سطح ریسک‌پذیری خود را بسنجید کلیک کنید.). در ادامه برخی از این گزینه‌ها را بررسی می‌کنیم:

بورس: ممکن است پول شما در یک سال دو برابر (بازدهی صد درصدی) یا حتی بیشتر شود و یا ممکن است بخش زیادی از پول اولیه‌تان نیز از بین برود. این ویژگی بورس است. پیشنهاد ما این است که اگر اطلاعات زیادی از بورس ندارید حتما دست به عصا وارد آن شوید و یا در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس سپرده‌گذاری کنید تا بعد از مدتی که با این فضا آشنا شدید خودتان بتوانید به عنوان معامله‌گر در بازار بورس حضور داشته باشید. (برای آشنایی با بورس کلیک کنید). شاخص بورس در 6 ماهه اول سال 97 حدود 67% سود داشته است.

طلا و ارز: خرید طلا و ارز نیز یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری است. در آغاز دوران تحریم و پس از آن در هنگام خروج آمریکا از برجام قیمت ارز و طلا به شدت افزایش پیدا کرد، ولی تضمینی نیست وضعیت صعودی آن‌ها در آینده ادامه پیدا کند و امکان ضرر نیز در خرید آن‌ها وجود دارد. نمودار مقابل نشان‌دهنده قیمت طلا 18 عیار از فروردین 97 است. همانطور که در نمودار مقابل می‌بینید نوسانات قیمت طلا از ابتدای سال 97 بسیار زیاد بوده است.

سکه:  سکه همیشه یکی از گزینه‌های جذاب سرمایه‌گذاری در ایران بوده است. جدول زیر نشان‌دهنده میزان سوددهی هرکدام از سکه‌ها در گذشته است. از ابتدای سال سکه امامی، تمام و نیم‌سکه بیشترین بازدهی را داشته‌اند. هر سه مورد سود بیشتری نسبت به بانک ارائه داده‌اند. (برای مقایسه سوددهی طلا، ارز و سکه کلیک کنید.) جدول زیر بازدهی انواع سکه تا پایان سال ۹۶ و سه ماهه اول سال 97 را نشان می‌دهد.

نوع سکهبازدهی سه ماهه اول 97
(درصد)
بازده سال 96 (بازده 12 ماهه)
(درصد)
نوسان‌پذیری

(۱: کم – ۵: زیاد)

نیم سکه58.814.49۴
ربع سکه4635.87۳
سکه گرمی21.641.42۲

پول مجازی: یکی از پرریسک‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها، پول‌های مجازی همچون بیت‌کوین هستند. نظرات مختلفی در مورد بیت‌کوین وجود دارد. برای مثال مجله فوربس بیت‌کوین را بهترین سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۳ معرفی کرده ولی بلومبرگ در سال ۲۰۱۴ از بیت‌کوین به عنوان یکی از بدترین سرمایه‌گذاری‌ها یاد کرد. همچنین نوسان در قیمت بیت‌کوین به شدت بالاست و سرمایه‌گذاری بسیار پرریسکی محسوب می‌شود. بعضی از کارشناسان سرمایه‌گذاری آمریکا قیمت ۲۵٫۰۰۰ دلار را برای هر بیت‌کوین تا سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی کرده‌اند و برخی دیگر آینده روشنی برای این ارز مجازی پیش‌بینی نمی‌کنند. به هر حال نکته واضح در مورد خرید ارزهای مجازی پر‌ریسک بودن و غیرقابل پیش‌بینی بودن آن است.

فارکس: در حال حاضر خرید و فروش در فارکس در ایران غیرقانونی است. فارکس در حقیقت ساختاری شبیه به بورس دارد با این تفاوت که معاملات در سطح جهانی انجام می‌شود. دامنه نوسان نیز در فارکس تعریف نشده است که همین امر منجر به افزایش ریسک برای سرمایه‌گذاران می‌شود. پیشنهاد می‌شود تنها در صورتی که به فارکس اشراف کامل دارید وارد آن شوید.

مقایسه بازدهی بازارها در سالهای گذشته

انواع صندوقهای سرمایه‌گذاری: اگر شما خودتان زمان یا دانش کافی برای مشارکت در بورس، بازار طلا و یا بازار اوراق مشارکت نداشته باشید، می‌توانید پول خود را نزد صندوق‌های سرمایه‌گذاری بگذارید تا آن‌ها با پولتان در این بازارها سرمایه‌گذاری کنند و در ازای آن به شما سود بدهند. انواع این صندوق‌ها به این شکل هستند:

 • صندوق‌های در سهام: این صندوق‌ها عمده پول شما (حداقل 70%) را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند. ممکن است صندوقی موفق عمل کند و به شما سود زیادی بدهد و یا حتی با عملکرد نامناسب دچار زیان شود. این مورد به قدرتمند بودن صندوق برمی‌گردد.
 • صندوق‌های درامد ثابت: این صندوق‌ها عمدتا پول شما را در اوراق‌ کم‌ریسک مثل اسناد خزانه سرمایه‌گذاری می‌کنند. بازدهی این صندوق‌ها در حالت کلی نزدیک به بانک(کمی بیشتر یا کمتر) است.
 • صندوق‌های مختلط: این صندوق‌ها به منظور تعدیل ریسک سرمایه‌گذاری، به صورت ترکیبی از دو صندوق مورد نظر بالا عمل می‌کنند.
 • صندوق‌هایی بر پایه طلا و سکه: این صندوق‌ها در حالت کلی پول شما را در بازارهایی نظیر سکه و طلا سرمایه‌گذاری کرده و متناسب با نرخ طلا و سکه و بر اساس سود کل صندوق، سهم شما را پرداخت می‌کنند.

آنچه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید به آن توجه شود، ضمانت نقدشوندگی و معتبر بودن صندوق‌هاست. ضمنا شما می‌توانید با ورود به سایت این صندوق‌ها و یا استفاده از این لینک  مشخصات و بازدهی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مشاهده کنید.

بازدهی 6 ماهه 97

بازدهی بازارهای مختلف در 6 ماهه اول سال 97

بهترین سرمایه‌گذاری در سال 97

در 6 ماهه اول سال 1397 شاهد رشد چشمگیر قیمت در بازارهای پرریسک ارز و طلا بوده‌ایم. دلار با 194% ، یورو 191% ، سکه امامی با 174% و طلا با 64% افزایش قیمت، بیشترین افزایش را داشته‌اند. پس از آن‌ها بورس و صندوق‌های سرمایه‌گذاری با %67 و 66% سود حضور دارند. همچنین متوسط قیمت مسکن در شهر تهران نیز با رشد حدود 39% قیمت در رتبه بعدی قرار دارد. آنچه مشخص است سوداوری بازارها در سال 97 نسبت به روند سالهای گذشته تغییر کرده و این تغییر با افزایش ریسک همراه بوده است، به طوری که نااطمینانی در بازار باعث شده مشخص نباشد روند قیمت ارز و طلا در آینده صعودی یا نزولی باشد.

کار با سرمایه کم:

بله قطعا ده میلیون تومان پول زیادی نیست که بتوان با آن کارافرینی انجام داد. اما با همین پول کم نیز امکان کارافرینی وجود دارد. اولین گزینه برای این کار، کسب و کار اینترنتی یا تجارت الکترونیک است. شما می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام یا تلگرام محصولات خود را به فروش برسانید. برای این کار نیاز به سرمایه اولیه زیادی ندارید و صرفا باید هزینه اولیه خرید جنس و تبلیغات را پرداخت کنید. همچنین شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌هایی مثل آموزش حسابداری،  نرم‌افزار و یا کارهای هنری و صنایع دستی مهارت‌های خود را افزایش دهید و شغل مناسبی برای خود پیدا کنید. دقت کنید در این حالت هم یک سرمایه‌گذاری انجام داده‌اید، این بار شما روی توانایی­های خودتان سرمایه‌گذاری کرده­‌اید و در آینده می‌توانید از این سرمایه‌گذاری پول به دست آورید!

مشاغل خانگی نیز از دیگر گزینه‌هایی هستند که می‌توانید بررسی کنید. ضمن اینکه در حال حاضر برای مشاغل خانگی تسهیلات و شرایطی از سوی دولت در نظر گرفته شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد مشاغل خانگی کلیک کنید.

ممکن است در این وضعیت اقتصادی ۱۰ میلیون تومان پول خیلی زیادی نباشد اما این تصمیم‌های شما در زندگی‌تان هستند که آینده شما را رقم خواهند زد. پس از هر فرصتی استفاده کنید و هیچ‌گاه بدون استراتژی تصمیم نگیرید. گزینه‌های پیش رو را ارزیابی کرده و متناسب با نیاز آینده خود تصمیم‌گیری کنید….

دیدگاه شما چیست؟ از نظر شما در حال حاضر بهترین راه سرمایه‌گذاری با ده میلیون کدام است؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

19 دیدگاه ها

 1. SH.A

  سلام
  الان جایی هست که بیشتر از بانک سود ماهانه بده؟ بعد میشه اعتماد کرد بهشون یا نه؟

  16
  4
  پاسخ دادن
  • تیم تولید محتوای فکر زمستون

   سلام
   موسسات و حتی شرکتهایی هستند که در حال حاضر سود بیشتر از بانک میدن ولی از نظر ریسک حتما باید اعتبارسنجی بشوند. در هر صورت مجوز از بانک مرکزی یکی از شروطیه که باید به آن توجه کنید. هر چند صرفا اخذ مجوز از بانک مرکزی نمیتونه دلیلی بر بدون ریسک بودن اونها باشه. شما میتونید صندوقهای سرمایه گذاری درامد ثابت رو هم در نظر بگیرید. در مورد این صندوقها توی سایت توضیح داده شده و هر ماه هم پربازده ترین اونها در سایت معرفی میشه.
   در مورد اینکه به چه بانکی میشه اعتماد کرد هم میتونید لینک زیر رو مطالعه کنید:
   https://www.fekrezemestoon.ir/%d8%aa%d9%84%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af-%d8%a8%d8%a7%d9%84%d8%a7/

   27
   3
   پاسخ دادن
   • Mahdy

    سلام دوست عزیز جایی چیزی هستش که ۱۰میلیون سرمایه گذاری کنم سال بعد ۲۰میلیون دریافت کنم اگه چیزی جایی هست نامش و محبت کنید

    13
    15
    پاسخ دادن
 2. behrooz

  سلام و روز بخیر
  به نظر من با ۱۰ میلیون میشه یک استارتاپ راه انداخت. اگر در مورد استارتاپ هایی که با این سرمایه شروع کردن هم یک اطلاعی بدید ممنون میشم.

  14
  7
  پاسخ دادن
  • تیم تولید محتوای فکر زمستون

   سلام.
   بله البته برای استارتاپها شرایط جذب سرمایه بیشتر هم وجود داره اما برای شروع، ده میلیون هم میتونه مناسب باشه. تو این مقاله سعی کردیم رویکرد عمومی برای همه مردم جامعه داشته باشیم. بعدا حتما در مورد شرایط استارتاپها و مباحث مالی اونها بیشتر مینویسیم.
   ممنون از نظرتون

   11
   5
   پاسخ دادن
  • علی

   سلام دوست عزیز
   برای استارت شما اول باید یک ایده داشته باشید که بشه روش کار کرد، بعد شما باید یک تیم جمع کنید و با هم روی اون ایده کار کنید. هم میتونید از اول دنبال جذب سرمایه باشید و ایدتون رو برای جذب سرمایه به افراد پولدار ارائه کنید و هم میتونید کارتون رو شروع کنید و بعد از اینکه قسمتی از کار کامل شد دنبال جذب سرمایه باشید تا سرمایه گذار بتونه چیزی که شما میگید رو ببینه (این بهتره).
   من دوستان خودم استارت آپی رو استارت زدن و بعد از گذشت سه چهار سال الان سه چهار میلیار قیمتش هستش.
   ولی باید صبور باشید چون یک پروسه زمان بره

   6
   1
   پاسخ دادن
 3. فرناز

  پوله که پول میاره! با ده میلیون نمیشه کاری کرد

  35
  34
  پاسخ دادن
  • مرضیه برهانی

   بازاریابی شبکه ای خیلی عالیه با 2 میلیون تومان

   2
   1
   پاسخ دادن
 4. Abc

  با ده میلیون برید مالزی و بیاید….
  بهترین کاره

  42
  24
  پاسخ دادن
 5. SHINOBI

  سودی که الان بانک میده از تورم هم کمتره
  به نظر من بانک اصلا بدرد نمیخوره. تازه تو این وضعیت اصلا معلوم نیست ورشکست بشن یا نه
  بورس هم که معلوم نیست چی بشه و اصلا نمیشه پیشبینی کرد
  همون طلا واه سرمایه گذاری از همه بهتره. موقع شرایط حساس بالا هم میره و پولت هیچ و پوچ نمیشه.

  23
  10
  پاسخ دادن
  • فرشاد

   سلام. دوست عزیز باید بگم که بورس برای کسانی که تحلیل بلد باشند تا حدودی قابل پیش بینی هست.
   ضمنا کسانی که توی بورس سرمایه گذاری میکنند در واقع دارن پولشون رو وارد چرخه ی اقتصادی کشور میکنن.
   ولی خرید سکه و طلا و ارز چی؟؟؟؟

   به امید پول دار شدن
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 6. hamed

  سلام
  با ده میلوین میشه خیلی کارا کرد میشه به صد میلیون رسوندش
  میشه
  اما قبلش باید باور داشت

  48
  11
  پاسخ دادن
 7. ونکیان

  برای قشری که چنین سرمایه دارن پول هیچ وقت پول نمیاره، تلاش و پشتکار هست که پول میاره با 10میلیون خیلی کارها میشه کرد می توان زیرانداز و دمپایی خرید در کنار ساحل فروختشون سر سال 10میلیون دوبرابر شده در شرایط تورمی پول خالی ارزش نداره و بطور راکد پس انداز بشه ضرر است بلکه کالاهایی مانند طلا و اقلام کلکسیونی ارزش دارن پس برای سرمایه گذاری سمت اینجور کالاها بروید حداقلش بعد از چندسال پولتون باتوجه به تورم آپدیت میشود

  23
  6
  پاسخ دادن
 8. داریوش

  سلام خدمت دوستان
  بنده داریوش از اردبیل هستم
  هر کی بتونه تو شهر خودش برای عسل بازاریابی کنه بنده می تونم از اینجا براشون عسل بفرستم.
  عسلی که می فرستم قیمتش مناسب و کیفیتش بالاست.
  اینم عرض کنم کنم که روزانه حدود یک تن عسل از استان اردبیل برای شهرستانها و خارج فرستاده می شه.
  شماره تماس بنده:
  09149871131

  9
  5
  پاسخ دادن
 9. Korosh

  سلام دوستان من خودم با 15 میلیون تومن پول در عرض 2 ماه به سود دهی بیش از 3 میلیون رسیدم
  کسی دوست داشت میتونم راهنمایش کنم
  اگه دوست داشتید تماس بگیرید 09354544845 یا اس ام اس بدید

  8
  13
  پاسخ دادن
 10. مریم

  من تقریبا پارسال با یه مبلغ کم زمین تو لاهیجان خریدم و امسال مشتری اومد ۳ برابر قیمت باز دلم نیومد بفروشم . زمین هم گزینه ی مناسبی برای سرمایه گذاری هست و هیچ وقت نشده کسی رو زمین ضرر کنه
  اگه اطلاعات بیشتر خواستید به آدرس کانال زیر مراجعه کنید 👇
  @zaminvilaee

  7
  8
  پاسخ دادن
 11. Sみムdყ-ცムɦЯムოi

  من ۱۷ سالمه، و دقیقا ده میلیون پول دارم،خیلی دوست دارم پیشرفت کنم و بتونم برای خودم کار راه بندازم و کسب در امد کنم،ممنون میشم اگه کسی بتونه راهنماییم کنه…🌸

  پاسخ دادن
 12. الراهیم

  سلام ازکجابدونم عسل خالص وخوبیه که بازاریابی کنم

  پاسخ دادن
 13. کامران میلان

  سلام خوبین؟ میشه یکم شرایطش دادن نمایندگی رو بگین و این که عسل شما با اسم تجارتی خاصی ثبت شد؟ یعنی شناخته شده است یا نه؟

  پاسخ دادن

ثبت یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک بگذارید