سوال اصلی برای بسیاری از افرادی که به هر دلیلی قصد خرید سکه یا ارز را دارند  این است که چگونه و از كجا بايد سكه و ارز را خريد كه متضرر نشويم؟ همچنين براي فروش سكه و ارز چگونه بايد اقدام كرد؟

در این مقاله سعی شده تا بیان شود از کجا سکه، طلا و ارز خریداری کنیم؟.

بازار سكه كجاست؟

بانك كارگشايي

بازار اصلي سكه در تهران و در شعبه بانك كارگشايي است. اين بانك زيرمجموعه بانك ملي است و شعبه بانك كارگشايي در ميدان محمديه تهران است. بانك مركزي از طريق اين بانك نسبت به حراج انواع سكه از يك گرمي تا تمام بهار آزادي در بسته‌های بيست و پنج تايي تا صدتايي اقدام می‌کند.

روش كار بدين شكل است كه متقاضي خريد سكه به بانك كارگشايي مراجعه می‌کند و مبلغي را كه به‌صورت پايه تعيين شده است واريز مي نمايد. سپس وارد سالن حراج می‌شود و مشابه آنچه كه در حراجهاي حضوري انجام می‌شود به بسته‌های سكه قيمت مي دهد در صورت برنده شدن در حراج مابه التفاوت مبلغ پيشنهادي و مبلغ پايه را محاسبه می‌کنند و سكه را تحويل می‌دهند.

اما نكته‌ای که باید به آن توجه شود اين است كه در بانك كارگشايي هميشه سكه نمی‌فروشند و بر اساس نظر بانك مركزي در اين بازار سكه عرضه می‌شود.

صرافی‌ها

يكي از مکان‌هایی كه براي خريد يا فروش سكه ما به شما پيشنهاد می‌دهیم، صرافی‌هاي مجاز هستند. صرافی‌هاي مجاز ممكن است اندكي مبلغ بالاتر بابت يك قطعه سكه از شما بگيرند اما با ارائه فاكتور و رسيد، خريدي مطمئن را براي شما رقم می‌زنند.

صرافی‌ها تابلويي دارند كه روي آن نرخ خرید و فروش سكه را درج می‌کنند و عموماً بعد از ساعت 10 صبح عمليات خرید و فروش سكه در صرافی‌ها آغاز می‌شوند.

البته يك نكته را بايد مدنظر قرار بدهيد كه در هنگام خريد از صرافی‌ها بايد كارت ملي همراهتان باشد و کارت‌بانکی كه ارائه می‌دهید بايد به اسم خودتان باشد.

ضمناً افرادي كه تعداد خرید و فروش بیش‌ازحد (به ‌قصد دلالی) انجام می‌دهند بايد آمادگي اين را داشته باشند كه روزي ممكن است سروكارشان به اداره ماليات بيفتد (البته تاكنون اين موضوع مشاهده نشده است.)

سبزه ‌میدان تهران

به دليل عدم عرضه هميشگي در بانك كارگشايي، سبزه ‌میدان تهران نيز ازجمله بازارهايي است كه می‌توان به‌عنوان مركز خرید و فروش سكه از آن نام برد. البته در بانك كارگشايي شما نمی‌توانيد به‌صورت تك يا جزيي سكه بخريد و حتماً بايد بسته‌های سكه بخريد كه عمده آن بسته صدتايي است. بنابراين سبزه میدان به‌عنوان بازاري كه می‌توانيد تعداد محدودتری سكه در آن تهيه كنيد شناخته می‌شود.

سبزه میدان تهران يك ميدان قديمي است كه دورتادور آن، مغازه‌های فروش پرچم و ابزار هيئت جلب ‌توجه می‌کند. زير اين ميدان، اما دنياي ديگري است مغازه‌های كوچك طلافروشی با تعداد زيادي فروشنده سرپايي. هر از چندگاهي در گوشه‌ای از اين زيرزمين شما مشاهده می‌کنید كه عده‌ای دورهم جمع شده‌اند و حراجي كوچكي شكل گرفته است.

شايد اين بازار شاهرگ اصلي سكه نباشد اما جزو مهم‌ها محسوب می‌شود.

احتمالاً شما از اين بازار دست‌خالی بيرون نخواهيد رفت، طلاي كم اجرت، طلاي آب‌شده، سكه طلا، طلاي ساخته‌شده بالاخره اين مكاني است كه می‌توانيد به‌نوعی دارايي پولي خود را تبديل به كالايي مشابه طلا نماييد.

طلا و سكه فروشی‌های سطح شهر

يكي از مکان‌هایی كه می‌توان در آن‌ها سكه خريد يا فروخت، مغازه‌های طلافروشي و يا سكه فروشي سطح شهر است، به ‌عنوان ‌مثال در خيابان کریم‌خان تهران حدفاصل خيابان استاد نجات الهي و حافظ تعداد بسياري از اين طلا و سكه فروشی‌ها مشاهده می‌شود.

اين مغازه‌ها در سطح شهر هم هستند و تقريباً در دسترس‌تر هستند ضمناً روزهاي تعطيل و شب‌ها تا ديروقت باز هستند و برعكس صرافی‌ها كه تا ساعت 16 حداكثر كار می‌کنند اين مغازه‌ها تا پاسي از شب به كار مشغول‌اند. بنابراين اگر زمانی تمایل به خرید داشتید، می‌توانيد سکه‌های خود را از اين فروشگاه‌ها البته باقیمت بالاتر نسبت به بازار و صرافی‌ها تهيه كنيد.

بازار ارز كجاست؟

بانك مركزي و بازار ثانویه

اصلی‌ترین بازار ارز در كشور ما بانك مركزي است، بانك مركزي سامانه‌ای را تحت عنوان سامانه سنا و نيما (بازار ثانویه) راه‌اندازی نموده است كه در آن ارز را به متقاضيان واجد شرايط براي واردات كالا و خدمات واگذار می‌کند. اينكه متقاضيان واجد شرايط چه كساني هستند خود بحث مفصلي است و هرروز اين فهرست بلندبالا تغيير می‌کند و در اين مقوله نمی‌گنجد. فقط يك نكته را بايد كه گفت كه يكي از اصلی‌ترین منابع تعيين قيمت ارز، عرضه و تقاضا در اين بازار است.

پاساژ افشار منوچهري

براي كساني كه نمی‌توانند از بازار ثانویه ارز تهیه کنند و برای مثال نیازمند ارز مسافرتی هستند، بازار اصلي ارز يا همان دلار و يورو ساير پول‌های ساير كشورها در تهران خيابان جمهوري سر منوچهري و در پاساژي به نام افشار است. اين پاساژ در نگاه اول به مخروبه‌ای می‌ماند اما بسیاری از خرید و فروش‌های ارز در اينجا كليد می‌خورد. بعد از اتفاقات ارزي سال 1397 و قاچاق شناخته شدن معامله ارز، از رونق اين بازار كاسته شد و افراد غیرموجه بسياري در کوچه‌پس‌کوچه‌های منوچهري و خيابان جمهوري به اين بازار پيوستند. نکته دیگر حضور بسیاری از دلالان در این منطقه است که در شرایطی منجر به ایجاد حباب در قیمت‌های واقعی دلار است. (توصیه تیم فکرزمستون تهیه ارز از مراجع و صرافی‌های رسمی و اجتناب از بازارهای غیرمجاز است)

سبزه میدان تهران

سبزه میدان كه در بازار سكه يد طولايي دارد، در بازار ارز نيز دستي بر آتش دارد در برخي مواقع قیمت‌های سبزه میدان بر افشار تأثير می‌گذارد و در برخي مواقع قیمت‌های افشار بر سبزه میدان. شما با مراجعه به صرافی‌های رسمی سبزه میدان هم می‌توانيد ارز موردنیاز خود را تأمين كنيد.

ميدان فردوسي تهران

ميدان فردوسي از ديگر بازارهاي مهم و تأثیرگذار ارز در كشور است. از ضلع جنوبي ميدان فردوسي، مغازه‌های صرافي شروع می‌شود و در خيابان فردوسي تا منوچهري ادامه می‌یابد. در اين صرافی‌ها عمدتاً دلار، يورو، لیر ترکیه، دلار استراليا و كانادا و به‌صورت معدود ارز ساير كشورها خرید و فروش می‌شود.

دلال‌های سرپايي

در حاشيه ميدان فردوسي و خيابان فردوسي و پاساژ افشار دلال‌های سرپايي بسيار زياد است كه بعضاً نرخ‌های بهتري نسبت به صرافی‌ها به خريداران و فروشندگان پيشنهاد می‌دهند.

توصیه ما این است که از معامله با دلال‌ها اجتناب کنید زیرا ریسک‌هایی همچون کلاه‌برداری، دزدي، کیف‌قاپی، کف‌زنی، دلار و پول تقلبي در معامله با این افراد وجود دارد. پيشنهاد می‌کنیم هنگام معامله با افراد مختلف از ايشان بخواهيد خريد يا فروش را داخل يك مغازه صرافي معتبر انجام دهند. در صرافی‌ها دستگاهي است كه اسکناس‌ها را داخل آن می‌گذارند و می‌تواند پول‌های تقلبي از اصلي را تشخيص دهد و در ضمن از شماره سريالها نيز پرينت تهيه می‌کند. با اين روش می‌توانيد يك معامله ايمن را انجام دهيد.

ساير صرافی‌ها در سطح شهرها

يكي ديگر از بازارهای ارز، صرافی‌ها در سطح شهرها است كه بعضاً قیمت‌هایشان اندكي بالاتر از بازارهايي است كه در بالا گفتيم.

ارز در كشورهاي همسايه

در كشورهاي همسايه نيز در قبال دريافت ريال به شما ارز خواهند داد و بعضاً اندكي قیمت‌هایشان از بازار داخلي كمتر است. به‌عنوان‌مثال شهر سليمانيه، اربيل، كربلا، نجف و بصره در عراق- شهر هرات در افغانستان- شهر استانبول در تركيه- دوبي

البته در اين شهرها علاوه بر ارائه دلار ارز همان كشورها را نيز می‌توان تهيه نمود اما امكان دريافت ارز ديگري غير از دلار يا ارز همان كشور تقريبا وجود ندارد.

نكات پاياني:

  • هميشه طلا و سكه و ارز را از مکان‌های معتبر و حتی‌الامکان با فاكتور تهيه كنيد حتي اگر مجبور باشيد باقیمت بالاتري بخريد.
  • براي مسافرت به كشورهاي ديگر عموماً خريد دلار از داخل و تبديل آن در كشورهاي ديگر به‌صرفه است و نيازي نيست مثلا شما از داخل كشور رينگيت مالزي تهيه كنيد، بهتر است دلار ببريد و در كوالالامپور تبديل به رينگيت نماييد.
  • هميشه ايمني مسير خريد تا محل زندگي يا كار را در نظر داشته باشيد و ترجيحاً هر جا كه ارز يا سكه خريداري كرديد سعي كنيد با يك تاكسي دربست با حداقل زمان و حداقل توقف كالاهاي خریداری‌شده را به‌جای امني منتقل كنيد.
  • براي فروختن ارز بهتر است قبل از اقدام به معامله از اسکناس‌های خود (حداقل از اسکناس‌های درشت) عكس يا كپي تهيه نماييد چراکه اگر اسكناس تقلبي به شما برگردانده شد و يا در يك دسته اسكناس كم شد بتوانيد ثابت كنيد كه درست بوده است.
  • این مقاله در تاریخ 29/05/97 نوشته شده است و قوانینی که پس از آن تصویب بشوند در این مقاله گنجانده نشده است.
به اشتراک بگذارید