وام اشتغال روستایی از جمله طرح‌های دولت دوازدهم برای کاهش بیکاری و توسعه اشتغال روستایی است. این تسهیلات از شرایط مناسبی برخوردار است. پس اگر به‌دنبال شروع کسب و کاری برای خود هستید، حتما مطالب زیر را بخوانید.

قبل از هرچیز خوب است بدانید که برای دریافت این وام نیازی نیست ساکن روستا باشید، تنها کافی است طرح و پروژه‌ی پیشنهادیتان در محل روستا اجرا شود. در ابتدا برای ثبت‌نام در این طرح باید به سامانه‌ی کارا به نشانی kara.mcls.gov.ir  مراجعه کنید.

برای دریافت این وام باید یک طرح توجیهی ارائه دهید. در حقیقت توجیه فنی، اقتصادی و بازاری طرح شما، به‌واسطه‌ی این طرح و توسط بانک یا موسسه عامل مورد بررسی قرار گرفته و پرداخت وام منوط به تایید طرح است. اگر با طرح توجیهی آشنایی ندارید روی طرح توجیهی اشتغال روستایی کلیک کنید.

طرح‌های ثبت شده طی یک ماه مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت تصویب، به شما سه ماه فرصت داده می‌شود تا مدارک خود را تکمیل کنید.

در ادامه می‌توانید جزئیات این وام را به‌صورت پرسش و پاسخ بخوانید.

منبع مالی طرح وام اشتغال روستایی چیست؟

کل مبلغ تخصیص داده شده برای این طرح حدود ۱۲هزار میلیارد تومان است که حدود نیمی از آن از محل صندوق توسعه ملی تامین شده و نیم دیگر آن توسط بانک‌ها و موسسات عامل پرداخت می‌شود.

 چه کسانی می‌توانند از وام اشتغال روستایی استفاده کنند؟

تمامی اشخاص حقیقی و شرکت‌های غیر دولتی، خصوصی و تعاونی‌ها می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند. اما باید در نظر داشته باشید که اولویت با کسانی است که کار جمعی ارائه کرده و طرح‌های خود را در قالب شرکت‌های تعاونی و سهامی خاص ارائه دهند.

وام اشتغال روستایی به چه مشاغلی تعلق می‌گیرد؟

در انتخاب شغل باید به مزیت‌های هر منطقه توجه کرده و ویژگی‌های جغرافیایی، اقلیمی و جمعیتی منطقه‌ی مورد نظرخود را مد نظر قرار دهید. (به‌طور مثال در مناطق کویری کشور طرح‌های کشاورزی مناسب نبوده اما پتانسیل احداث نیروگاه برق خورشیدی را دارند.)

نکته‌ی دیگر این است که در هر حوزه تعدادی از رشته‌ها دارای اولویت هستند. لیست اولویت‌های هر بخش در زیر ارائه شده است.

شرایط وام اشتغال روستایی

بخش صنعت:

پوشاک

کفش و مصنوعات چرمی

صنایع غذایی و تبدیلی تکمیلی کشاورزی

مبلمان

فرش دستباف و دستبافه‌ها

بسته‎بندی میوه، سبزی، نان، ادویه و خشکبار صادراتی

ساخت ماشین‌آلات و مکانیزاسیون کشاورزی

فرآوری محصولات معدنی

صنایع دستی

شرایط وام اشتغال روستایی

 بخش کشاورزی:

تولید زعفران و گیاهان دارویی

سردخانه و نگهداری محصولات

پرورش دام سبک

فرآوری و کشت سیب‎زمینی

پرورش و فرآوری طیور

شیلات

فرآوری پسته

محصولات گلخانه‎ای

فرآوری خرما و میوه‌های گرمسیری

زنبورداری و فرآوری عسل و زیتون

خدمات توسعه کشت نهال و بذر

خدمات تخصص و فنی مهندسی کشاورزی

تولید فرآورده‌های لبنی و مراکز جمع آوری شیر

  • شرکت‌های کشت و صنعت یکپارچه (مدیریت زنجیره تولید و ارزش) فارغ از نوع محصول کشاورزی در تمامی مناطق در اولویت قرار دارند.

شرایط وام اشتغال روستایی

 بخش خدمات:

بوم‎گردی

گردشگری

خدمات حمل و نقل و لجستیک

خدمات بازرگانی

بازاریابی محصولات کشاورزی و دامی

فناوری اطلاعات (محتوا)

خدمات ورزشی

تعمیر ماشین‌آلات و مکانیزاسیون کشاورزی

وام اشتغال روستایی طی چند مرحله پرداخت می‌شود؟

مبلغ وام به‌صورت یک‌جا پرداخت نشده، بلکه متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه و حداکثر طی سه ماه پرداخت می‌شود.

امکان دریافت وام اشتغال روستایی در کدام مناطق وجود دارد؟

محدودیتی در مورد مکان احداث طرح وجود ندارد، اما با تحقیقات صورت و بررسی‌های انجام شده از جمله نرخ بیکاری، جمعیت و درآمد خانوار، تاکنون مشخص شده که بیشترین میزان دریافت وام مربوط به استان سیستان و بلوچستان و کمترین میزان دریافت مربوط به استان قم خواهد بود، چرا که این استان دارای کمترین میزان جمعیت روستایی است.

نرخ سود وام اشتغال روستایی چقدر است؟

در این طرح مکان احداث به سه دسته تقسیم شده و هریک نرخ سود خاص خود را دارد. کم‌ترین نرخ سود ۴ درصد است که به نواحی روستایی و عشایری تعلق می‌گیرد. دسته‌ی دوم مناطق روستایی و عشایری معمولی است که نرخ سود ۶ درصدی دارد، و دسته‌ی آخر نواحی صنعتی و شهرهای دارای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت است که نرخ آن‌ها ۱۰ درصد است.

حداقل و حداکثر مبلغ وام اشتغال روستایی چقدر است؟

مبلغ وامی که به هرشخص پرداخت می‌شود منحصر به فرد بوده و به نوع طرح بستگی دارد. اما حداقل مبلغ آن ۱۰۰ میلیون تومان و حداکثر آن ۲میلیارد تومان است. البته مبلغ بیشتر از ۲ میلیارد تومان هم قابل پرداخت است اما با نرخ سود بالاتر.

آیا برای دریافت این وام وثیقه لازم است؟

بنابر گفته‌های مسئولین در مورد دریافت وثیقه سخت‌گیری زیادی نخواهد شد و افراد می‌توانند خود محل طرح، سند ملکی و یا صندوق‌های ضمانت را به عنوان وثیقه ارائه دهند. در این خصوص هریک از بانک‌ها و موسسات عامل (کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک، صندوق کشاورزی و صندوق کار آفرینی امید) بنا به صلاحدید خود اقدام می‌کنند.

شرایط بازپرداخت چگونه است؟

بازپرداخت تسهیلات با دو سال تنفس صورت می‌گیرد. (در نتیجه لازم است بازده اقتصادی و زمانِ به‌درآمد رسیدن طرح خود را به‌دقت بررسی و تعیین کنید.)

جریمه‌ای برای تخلف از طرح پیشنهادی وجود دارد؟

اگر طرح پیشنهادی با اولویت‌های اعلامی هم‌راستا نباشد و یا به هنگام اجرای طرح، در استفاده از منابع انحراف ایجاد شود، نرخ سود ۱۸ درصد محاسبه خواهد شد.

به اشتراک بگذارید