حتی با داشتن مقداری پس‌انداز نیز می‌توانید به خانه‌دار شدن فکر کنید! بانک مسکن با ارائه‌ی انواع وام‌ها این امکان را به شما می‌دهد. مقاله‌ی زیر شما را با انواع راه ­های دریافت وام مسکن و جزئیات شرایط مورد نیاز آن‌ها آشنا می‌کند.

یک توصیه‌ی مهم: با گرفتن وام خانه‌دار شوید نه با پول نقد!

به خاطر داشته باشید که مبلغ اقساط وام شما همیشه ثابت می‌ماند اما در کشوری مثل کشور ما که تورم عموما دو رقمی است، ارزش این اقساط به مرور زمان کاهش می‌یابد و شما عملا سهم کمتری از درآمد خود را برای اقساط وام می‌پردازید. پس بهتر است قسمتی از پول نقد خود را صرف کار دیگری نموده و با مابقی آن وام بگیرید و مسکن تهیه کنید.

قبل از هرچیز لازم است با انواع وام هایی که بانک مسکن می دهد آشنا شوید:

راه‌های رسیدن به مسکن

 

اگر می‌خواهید از هریک از وام های بانک مسکن استفاده کنید باید شرایط عمومی زیر را داشته باشید:

۱- حداقل ۱۸ سال سن و درآمد مستقل داشته باشید.

۳- از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشید.

۴- سابقه‌ی بدهی سررسید گذشته و چک برگشتی در سیستم بانکی نداشته باشید.

    • تعیین نوع ضامن و ضمانت به عهده‌ی روسای شعب بانک‌ها گذاشته شده اما در صورت عدم تامین یکی از چهار شرط اثبات توان پرداخت قسط (درآمد مستقل، حکم استخدامی، فیش حقوقی، گردش حساب بانکی) آماده ی ارائه ی ضامن دولتی باشید.

ملکی که قصد خرید آن را دارید باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

۱- آیین‌نامه ۲۸۰۰ را رعایت کرده باشد

۲- برگ تایید استحکام بنا داشته باشد

۴- خارج از محدوده‌ی خدمات شهری نباشد

۵- مبلغ وام باید حداکثر معادل ۸۰% قیمت ملک کارشناسی شده توسط ارزیاب بانک باشد

صندوق پس‌انداز مسکن یکم

برای گرفتن این وام باید یک حساب پس‌انداز مسکن یکم در بانک مسکن افتتاح کنید و پول شما باید حداقل یک سال در آن بماند؛ در این صورت شما می‌توانید معادل دو برابر پول خود را وام بگیرید. سقف این وام برای شهر تهران ۸۰ میلیون تومان، برای شهرهای بزرگ دارای بالای ۲۰۰هزار نفر جمعیت، ۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان است. این وام دارای نرخ سود 8% بوده و شما با گرفتن آن می­توانید بازپرداخت خود را حداکثر در ۱۲ سال قسط بندی کنید. سن بنا در این تسهیلات حداکثر باید ۱۵ سال باشد.

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید:

– برای دریافت این وام باید از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشید.

– اگر استعلام فرم «ج» شما از وزارت راه و شهرسازی قرمز باشد، نمی توانید این وام را دریافت کنید! (برای آن‌که استعلام قرمز نباشد باید تا به حال خانه ای خرید و فروش نکرده باشید، از تسهیلات دولتی از جمله مسکن مهر، زمین و خانه های سازمانی و تسهیلات یارانه ای استفاده نکرده باشید)

– در این یک سال سودی به سپرده ی شما تعلق نمی‌گیرد، پس در واقع این وام برابر بیشترین سودی که به پول شما می‌توانست تعلق بگیرد هزینه دارد.

– اگر در حال حاضر اجاره‌نشین هستید، اجاره‌ای که در این یک سال می‌پردازید هم جزو هزینه‌های این وام محسوب کنید.

– حداقل زمان انتظار برای این وام یک سال است، پس اگر احتمال می‌دهید قیمت مسکن پس از یک سال، افزایش چشم‌گیری داشته باشد، بهتر است این وام را فراموش کنید!

صندوق پس‌انداز مسکن

این تسهیلات که با نرخ سود ۱۱% پرداخت می‌شود دارای سقف ۱۲ میلیون تومانی است. برای دریافت آن باید دو برابر مبلغ وام را حداقل به مدت ۶ ماه در بانک سپرده‌گذاری کنید. از نکات مثبت این وام آن است که سن ساختمان می‌تواند ۲۵سال باشد. هم‌چنین مدت بازپرداخت آن حداکثر ۱۲ سال است.

صندوق پس‌انداز مسکن جوانان

کم‌ترین نرخ سود، بیش‌ترین مدت بازپرداخت

برای دریافت این وام، حداقل زمانی که لازم است پول شما در بانک بماند ۵ سال است. پس از گذشت این مدت می‌توانید وامی با ۹% سود دریافت کرده و بازپرداخت خود را تا ۲۰ سال قسط‌بندی کنید.

از نکات مثبت این وام آن است که این حساب قابل انتقال به بستگان نزدیک (پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، مادربزرگ و پدر بزرگ) است و حداکثر سن ساختمان، می‌تواند ۲۰ سال از تاریخ صدور پروانه باشد.

مبلغ این وام به میزان واریزهای ماهانه‌ی شما بستگی دارد اما حداکثر مبلغ که پس از ۱۵ سال قابل دریافت است، در تهران ۱۱۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۱۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۹۰ میلیون تومان است.

  • توجه کنید که پس از دریافت این وام تا ۵ سال نمی‌توانید از وام‌های صندوق پس‌انداز مسکن و مسکن یکم استفاده کنید. اما دریافت وام با اوراق امکان‌پذیر است.

 

جعاله

این وام برای تعمیر یا تکمیل واحدهای مسکونی است و تنها کسانی می‌توانند از آن استفاده کنند که یکی از وام‌های بانک مسکن را گرفته باشند. سقف این وام با سپرده‌گذاری، ۵ میلیون تومان، با نرخ سود ۱۱% و از طریق خرید اوراق ۱۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۷٫۵% است. (بنا بر اعلام بانک مسکن تا پایان شهریور ماه ۹۶ امکان پرداخت وام جعاله تا ۲۰ میلیون تومان وجود دارد.)

امتیازی ویژه برای زوج‌های جوان

زوج‌های خانه اولی می‌توانند روی یک پلاک ثبتی دو عدد وام مسکن یکم دریافت کنند و به این ترتیب برای خرید یک واحد مسکونی دو برابر سایر افراد وام دریافت کنند. شرایط متقاضی و ملک مشابه وام مسکن یکم است که در بالا به آن ها اشاره شد.

خرید اوراق

راه دیگری که برای دریافت وام مسکن وجود دارد خرید اوراق تسهیلات مسکن (تسه) است. این اوراق را می‌توانید از بازار فرابورس یا شعب بانک مسکن تهیه کنید. قیمت این اوراق بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و به ازای هر یک از آن‌ها، ۵۰۰ هزار تومان وام به شما تعلق می‌گیرد. آخرین قیمت این اوراق را می توانید در سایت بازار فرابورس به نشانی http://www.irfarabourse.com  مشاهده کنید.

دقت کنید که مدت اعتبار اوراق تسه ۲سال بوده و پس از گذشت این زمان هیچ ارزشی نخواهند داشت. هرچه به تاریخ سررسید اوراق تسه زمان بیشتری مانده باشد، قیمت آن‌ها بیشتر است. به همین دلیل هنگام خرید باید تاریخ انتشار آن‌ها را مد نظر داشته باشید!

مزیت این وام آن است که مدت انتظار برای دریافت آن صفر است و پس از تامین شرایط مورد نیاز می توانید آن را دریافت کنید.

سقف این وام در شهر تهران ۶۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری ۴۰ میلیون تومان است. نرخ سود این تسهیلات ۱۷٫۵% بوده و حداکثر مدت بازپرداخت ۱۲ سال است.

توجه کنید که سن ملک مورد نظر شما نباید از ۲۰ سال بیشتر باشد.

نکته ی قابل توجه در این روش آن است که شما با خرید اوراق در واقع قسمتی از پول خود را صرف خرید وام می کنید و عملا به میزانی کمتر از مبلغ اسمی وام، پول دریافت می کنید.

ترکیب سپرده و اوراق

در این روش باید با مقداری از پول خود یک حساب پس انداز باز کرده و با مابقی آن اوراق تسه خریداری کنید.

 حداکثر سقف تسهیلات این روش در تهران۸۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ دارای بالای ۲۰۰هزار نفر جمعیت، ۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان است. در نظر داشته باشید که سقف گرفتن وام با خرید اوراق همان ۶۰، ۵۰ و ۴۰ میلیون تومان است.

انواع تسهیلات بانک مسکن و شرایط دریافت هرکدام را می‌توانید در جداول زیر ببینید:

تسهیلات جدید بانک مسکن

تسهیلات جدید بانک مسکن

تسهیلات جدید بانک مسکن

به اشتراک بگذارید