شاید تاکنون صندوق‌های قرض‌الحسنه خانوادگی را دیده یا حتی در آنها عضو شده باشید. در این صندوق، هر عضو ماهیانه یک مبلغ مشخص را در صندوق قرار می‌دهد و مبلغ جمع‌آوری شده با قید قرعه بین تعداد محدودی تقسیم می‌گردد. ویژگی اصلی این نهاد خودمختار، استفاده از اهرم پولی است، یعنی اگر ۵۰ نفر ماهیانه ۱۰۰ هزار تومان در این صندوق پول بگذارند، هر ماه ۵ میلیون تومان پول وجود خواهد داشت که می‌تواند به مخارج اساسی‌تر خانواده کمک کند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز از همین خاصیت و در ابعاد بزرگ‌تر استفاده می‌کنند.

صندوق سرمایه‌گذاری (Mutual Fund) یک نهاد مالی است که سرمایه‌ی آن از جمع‌آوری پول سرمایه‌گذاران حاصل می‌شود و در اوراق بهادار نظیر سهام، اوراق قرضه و یا طلا و غیره سرمایه‌گذاری می‌گردد. این نهاد که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار تهران فعالیت می‌کند، عموما توسط متخصصان مالی مدیریت می‌شود و هدف آن تخصیص پول به گزینه‌های سرمایه‌گذاری و کسب سود است. هر عضو صندوق سرمایه‌گذاری به اندازه‌ی سهمی که از بودجه‌ی صندوق دارد، سود کسب می‌کند، یعنی اگر ۰٫۱% از سرمایه‌ی صندوق متعلق به شما باشد، به همان نسبت از سود نصیب شما خواهد شد.

صندوق سرمایه گذاری

پول این صندوق‌ها در سبدی از دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاری می‌شود و بسته به نرخ بازده مورد انتظار، نسبت هر دارایی تعیین می‌گردد. به طور مثال ممکن است صندوق برای کاهش ریسک سبد سرمایه‌گذاری، ۴۰% از پول خود را در اوراق مشارکت دولتی سرمایه‌گذاری کند. همان‌طور که در مقاله‌های پیش اشاره شد، ریسک و بازده رابطه‌ی مستقیم دارند و به منظور دستیابی به بازده بالاتر، بایستی ریسک بیشتری پذیرفت. یکی از مزایای این نهادها آن است که بدلیل وجود افراد خبره در بدنه‌ی مدیریت، سود مطمئن‌تری نصیب سرمایه‌گذاران می‌نمایند و ریسک را در بازه‌ی کنترل شده حفظ می‌کنند. بسته به اینکه پول صندوق‌ها در کدام دارایی سرمایه‌گذاری شود، می‌توان آنها را در ۳ گروه جای داد.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

  • سرمایه‌گذاری در سهام
  • سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت
  • سرمایه‌گذاری مختلط (ترکیب دو مورد فوق)

نوع اول، صندوق‌هایی هستند که اولویت سرمایه‌گذاری‌شان سهام است و معمولا چند سهم، بیشترین وزن را در سبد آنها دارد. صندوق‌های نوع دوم بیشتر در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. این اوراق نظیر اوراق مشارکت دارای چند کوپن با سررسید مشخص هستند که در زمان سررسید، سود پرداخت می‌کند. صندوق‌های مختلط نیز همان‌گونه که از نامشان پیداشت، از استراتژی ترکیبی برای سبد سرمایه‌گذاری پیروی می‌کنند.

نکته‌ی قابل توجه آن است که سهام برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، قابل معامله در بورس (ETF) است. بدین مفهوم که این صندوق‌ها یک شرکت هستند و سهام آنها نیز مانند شرکت‌های بورسی معامله می‌شود. ارزش سهام این صندوق‌ها بستگی به ارزش سبد سرمایه‌گذاری‌شان دارد و از درجه‌ی پیچیدگی بالاتری برخوردار است. لیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران را می‌توانید در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار تهران مشاهده نمایید. مطابق با آخرین آمار، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ صندوق سرمایه‌گذاری در کشور مشغول به فعالیت هستند.

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مطابق با آخرین آمار دریافت شده از شرکت مدیریت فناوری بورس تهران توسط تیم فکرزمستون در دی ماه ۱۳۹۶، اطلاعات مربوط به پرسودترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور در جدول زیر آمده است.

نام صندوق های سرمایه گذارینرخ سود پیش بینی شده(%)عمر صندوق(روز)ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری (NAV)(ریال)خالص ارزش دارایی صندوق(ریال)درصد دارایی های نقدیبازده در یک سال گذشته (%)
آوای ثروت کیان۰۳۴۳۱,۷۲۵,۳۱۳۱۵۶,۷۵۲M۴٫۵۹۷۲٫۵۳
کارگزاری پارسیان۰۲۴۶۵۱,۸۷۰,۰۵۲۱۵۶,۷۴۴M۲٫۶۸۵۱٫۳
مشترک نیکان پارس۰۱۸۰۵۳,۳۵۷,۰۰۱۳۷,۵۰۴M۱٫۲۱۴۷٫۳۶
آسمان یکم۰۱۹۷۱۵,۵۰۲,۰۸۳۱۰۰,۹۵۸M۱۸٫۱۴۴۴٫۵۴
مشترک خوارزمی۰۲۳۴۵۳,۹۷۹,۲۷۴۱۳۵,۰۹۲M۰٫۱۸۴۱٫۳
مشترک دماسنج۰۱۵۵۶۱,۰۴۴,۸۰۶۸۷,۸۶۱M۰٫۰۴۳۹٫۹۶
پاداش سرمایه پارس۰۴۲۵۱,۳۴۸,۳۴۴۳۴,۲۲۶M۴۴٫۲۲۳۷٫۷۵
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله آسمان آرمانی سهام (ETF)۰۱۴۹۳۱۲,۴۸۸۱۳۹,۷۴۳M۸٫۶۵۳۶٫۸۳
بانک مسکن۰۲۸۷۱۱۰,۲۰۴,۹۴۰۱۴۱,۷۴۷M۱۵٫۳۳۵٫۸۳
مشترک مبین سرمایه۰۷۹۸۱,۹۱۹,۳۸۹۲۵,۷۶۴M۲٫۸۸۳۵٫۶۱
سبحـان۰۱۶۹۲۱,۷۷۴,۷۲۴۶۱,۸۴۰M۲٫۹۲۳۴٫۵۲
صندوق سرمایه گذاری فیروزه موفقیت۰۲۷۱۰۷,۳۲۲,۷۴۴۱۷۳,۳۰۷M۲۶٫۰۱۳۱٫۸۴
قابل معامله سپهر کاریزما (ETF)۰۱۵۶۱۱۳,۱۶۹۶۵,۹۰۹M۰٫۰۸۳۱٫۷۸
قابل معامله هستی بخش آگاه (ETF)۰۷۸۵۱۶,۹۱۴۸۴,۵۷۰M۳٫۴۹۳۱٫۴۸
سینا۰۲۵۴۱۷,۴۵۳,۶۶۴۹۶,۵۴۰M۱۵٫۳۵۳۰٫۶۳
تصمیم نگاران پیشتاز۰۴۲۸۱,۳۳۸,۳۷۸۲۱,۳۹۸M۱۶٫۳۹۳۰٫۴
شاخص ۳۰ شرکت بزرگ فیروزه (ETF)۰۱۰۶۳۱۴,۸۲۰۱۴۸,۷۸۵M۱۶٫۷۳۳۰٫۰۷

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، بازده در یکسال گذشته‌ی برخی صندوق‌های سرمایه گذاری نسبت به بازده سالانه بانک (حدود ۱۶٫۲% سالانه بصورت مرکب) بسیار بیشتر بوده و نشان دهنده‌ی پرسود بودن این حوزه برای سرمایه‌گذاران است! حتی اگر پول شما محدود است و می‌خواهید سرمایه‌گذاری با سرمایه کم را تجربه کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم این صندوق‌ها را جزو گزینه‌های خود قرار دهید.

شکل زیر سبد سرمایه‌گذاری یکی از صندوق‌های فعال در کشور را نشان می‌دهد.

صندوق سرمایه گذاری

 

به اشتراک بگذارید