خبر خوشایندی است که قصد تشکیل زندگی دارید. در هر صورت، امیدواریم با این مقاله بتوانیم سوال‌های شما را نسبت به هزینه‌های ازدواج پاسخ بدهیم. بسیاری از جوانان بدلیل نگرانی از هزینه‌های ازدواج، به این اتفاق شیرین در زندگی تن نمی‌دهند. کارشناسان فکرزمستون معتقدند که با شناخت کامل هزینه‌های ازدواج و مدیریت صحیح آن‌ها، می‌توان مراسم عروسی را با کیفیت مناسب برگزار کرد. در این مقاله سعی داریم هزینه‌های مربوط به ازدواج را بصورت جداگانه بررسی کنیم تا هر ۲ خانواده‌ی عروس و داماد بدانند که چه هزینه‌هایی در پیش دارند. همچنین یک راهکار برای تامین مالی و مدیریت هزینه‌های ازدواج به شما ارائه می‌کنیم تا اگر محدودیت دخل و خرج دارید، بتوانید آنها را کنترل کنید.

یکی از مواردی که در مدیریت هزینه‌های ازدواج بهتر است در نظر بگیرید، این است که چه بخشی از هزینه‌ها به‌عهده‌ی شماست. تقسیم هزینه‌های ازدواج بین خانواده‌ی عروس و داماد، بستگی به آداب، رسوم و سنن خانواده‌ها دارد. برای مثال در برخی خانواده‌ها، هزینه عروسی به نسبت مهمان‌ها تقسیم می‌شود و در برخی دیگر، کل هزینه ازدواج به‌عهده خانواده داماد است. هزینه‌های ازدواج از زمان خواستگاری تا زمانی که عروس و داماد زیر یک سقف می‌روند، به ۶ دسته تقسیم می‌شود.

 • هزینه خواستگاری
 • هزینه بله برون
 • هزینه مراسم عقد
 • هزینه مراسم عروسی
 • هزینه خرید جهیزیه
 • هزینه خرید خانه

* بدلیل اینکه هزینه‌های مربوط به مراسم خواستگاری و بله برون متغیر است، در این مقاله به آن نمی‌پردازیم.

بسیاری از مردم، بیشتر وقت‌شان را صرف برنامه‌ریزی برای ازدواج می‌کنند تا برای زندگی مشترک. زیگ زیگلار

 

هزینه ازدواج

توجه داشته باشید که شروع یک زندگی ساده و بموقع، بهتر از ازدواج با تاخیر و همراه با تجمل‌گرایی است. در ماه‌های ابتدایی ازدواج، نیاز نیست که همه امکانات زندگی در حد کمال برای عروس و داماد فراهم باشد. برندهای مصرفی و خدماتی بسیاری در بازار وجود دارد که کیفیت آنها برای تمام اقشار جامعه با سطح درآمدی گوناگون مناسب است و در عین حال، خرج کردن برای آن اقتصادی بنظر می‌رسد. در ادامه هرکدام از مراسم و هزینه‌های مربوط به آن را بررسی می‌کنیم.

هزینه مراسم عقد

مراسم عقد از جشن‌هایی است که در برخی خانواده‌ها در ابتدای مراسم عروسی و در برخی دیگر بصورت یک مراسم جداگانه برگزار می‌شود. در این جشن معمولا بستگان نزدیک عروس و داماد حضور دارند و تعداد مهمانان کم است. هزینه عقد شامل موارد زیر است:

 • سفره عقد
 • رونما به عروس
 • پذیرایی و شام
 • آتلیه (یا عکاس)
 • کرایه میز و صندلی (یا اجاره تالار)

برآورد هزینه: ۳ میلیون تومان

عموما هزینه‌های اجرای مراسم عقد بعهده‌ی خانواده عروس است. برای تامین هزینه‌های مراسم عقد، نیازی به پس انداز بلندمدت ندارید و حدود ۳ ماه برنامه‌ریزی مالی، کافی به نظر می‌رسد. اگر حقوق ثابت و یا کارمندی دریافت می‌کنید، هر ماه مبلغی برای این مراسم کنار بگذارید.

پیشنهاد: توصیه می‌کنیم لیستی از هزینه‌های مراسم عقد تهیه کنید و برآوردی از مخارج اجرای مراسم داشته باشید تا بتوانید بدون دغدغه این مبلغ را تامین کنید.

هزینه مراسم عروسی

پس از آنکه مراسم عقد را به خوبی و خوشی پشت سر گذاشتید، حالا نوبت به جشن به‌یادماندنی عروسی می‌رسد. باید بگوییم اجرای مراسم عروسی با کیفیت مطلوب، کار آسانی نیست و به چشم یک پروژه به آن نگاه کنید. برای مراسم عروسی از ۲ زاویه باید برنامه‌ریزی کنید؛ ۱٫ انجام کارهای پیش از عروسی و ۲٫ تامین هزینه‌های لازم

چند کار مهم وجود دارد که پیش از مراسم عروسی باید انجام شود. برای اینکه در هفته‌های آخر به مشکل نخورید، توصیه می‌کنیم از چند ماه قبل اقدام به انجام کارها بکنید. برای مثال کت و شلوار داماد و لباس عروس را می‌توانید ۳ ماه قبل از مراسم تهیه کنید، چراکه رفتن به بازار و پیدا کردن لباس مورد علاقه، زمان زیادی از شما می‌گیرد. در ادامه لیست اقدامات مهم قبل از مراسم عروسی آورده شده است:

 • مشخص کردن تالار عروسی و بستن قرارداد
 • انتخاب و خرید لباس عروس و داماد
 • انتخاب و خرید سرویس طلای عروس
 • انتخاب و خرید حلقه ازدواج
 • چاپ کارت عروسی
 • مشخص کردن آتلیه
 • مشخص کردن آرایشگاه عروس
 • گل زدن ماشین عروس

لیست کارهای عروسی

پیشنهاد: اگر تامین هزینه‌های عروسی دغدغه‌ی شماست، هزینه‌های ضروری را لیست کنید و برای هر یک از آنها حدود هزینه مشخص کنید. با توجه به زمان انجام هر کار و هزینه‌ی مورد نیاز آن، برای پس اندازتان برنامه‌ریزی کنید. مثلا اگر می‌خواهید برای لباس عروس حدود ۲ میلیون تومان هزینه کنید و قرار است یک ماه قبل مراسم تهیه شود، می‌دانید که در ماه ۲ میلیون تومان بودجه لازم است.

برآورد هزینه: تامین هزینه‌های عروسی، یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها است و نیاز به برنامه‌ریزی دارد. میزان هزینه‌ی عروسی تا حدی به شما بستگی دارد. اینکه چقدر تجمل‌گرا هستید و چند نفر مهمان در جشن شما حضور خواهد داشت، بر هزینه‌ی مراسم تاثیر دارد. با بررسی کارشناسی تیم فکرزمستون، با ۳۰ میلیون تومان می‌توان یک مراسم  با ۳۰۰ نفر مهمان در تهران برگزار کرد. اما برای بعضی از خانواده‌ها ۱۰۰ میلیون تومان هم کم است.

عموما هزینه‌های اجرای مراسم عروسی به نسبت تعداد مهمان‌ها، بین خانواده‌ی عروس و داماد تقسیم می‌شود. مسئولیت برخی از هزینه‌ها هم از پیش معلوم است. مثلا عرف است که هزینه لباس عروس بعهده‌ی خانواده داماد است و برعکس. البته تمام این موارد، توافق طرفین است و یک قانون نیست. در ادامه هزینه‌های مراسم عروسی آورده شده و اینکه خانواده‌ی عروس یا داماد باید آن را بپردازد هم مشخص شده است.

هزینه ازدواج

مسئول هزینه

زمان پیشنهادی

تالار عروسی

مشترک۳ ماه پیش از مراسم

سرویس طلای عروس

خانواده داماد

۲ ماه پیش از مراسم

حلقه ازدواجمشترک

۲ ماه پیش از مراسم

لباس عروس

خانواده داماد۲ ماه پیش از مراسم

لباس داماد

خانواده عروس۱ ماه پیش از مراسم
آتلیهمشترک

۱ ماه قبل از مراسم

آرایشگاه عروس

خانواده داماد۱ ماه قبل از مراسم
رونمای داماد

خانواده عروس

۱ ماه قبل از مراسم

دسته گل و تزیین ماشین عروسمشترک

۲ هفته پیش از مراسم

کارت دعوت

مشترک

۱ ماه پیش از مراسم

پذیرایی و شام

مشترک

۲ هفته پیش از مراسم

 

اگر بخواهیم یک مراسم با ۳۰۰ نفر مهمان (۱۵۰ نفر خانواده عروس و ۱۵۰ نفر خانواده داماد) را در نظر بگیریم، به نظر می‌رسد که سرویس طلای عروس بیشترین قلم هزینه عروسی برای خانواده‌ی داماد است و هزینه پذیرایی و شام بیشترین قلم هزینه عروسی برای خانواده‌ی عروس است.

مراسم عروسی

 

هزینه خرید جهیزیه

پیش از شروع زندگی مشترک عروس و داماد زیر یک سقف، عموما جهیزیه‌ی منزل‌شان تهیه می‌شود. مدیریت خرید چندین قلم وسیله‌ی منزل در ایران، معمولا بر عهده‌ی مادران است. اینکه چه وسایلی از منزل باید توسط داماد تهیه شود، یک توافق بین خانواده‌ها است اما معمولا بین ۴ تا ۶ قلم از اسباب اساسی منزل را شامل می‌شود. طبق بررسی تیم فکرزمستون، حدود ۱۴ قلم وسیله‌ی اصلی در لیست وسایل خانه وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. قیمت‌ها و برندهای پیشنهادی در جدول زیر بر اساس تحقیقات میدانی از کالاهای موجود در بازار و با استفاده از سایت‌های فروش اینترنتی به گونه‌ای انتخاب شده است تا عموم جامعه توانایی مالی برای خرید آن را داشته باشد.

لوازم ضروری منزل

قیمت (میلیون تومان)لوازم ضروری منزل

قیمت (میلیون تومان)

یخچال فریزر (ال جی)

۳٫۵جارو برقی (سامسونگ)۰٫۸
ماشین لباسشویی (اسنوا)۱٫۷سرویس قابلمه (دسینی)

۰٫۵

اجاق گاز (اسنوا)

۱٫۵لحاف و تشک۰٫۵
تلویزیون (ال جی)۲پرده

۰٫۵

سرویس چوب

۲٫۵اتو (تفال)۰٫۳
فرش۰٫۶غذاساز (مولینکس)

۰٫۵

ست مبل

۱٫۵سرویس پذیرایی و غذاخوری

۱

 

برآورد هزینه: حدود ۱۸ میلیون تومان

پیشنهاد: اگر پول کافی برای خرید تمام جهیزیه ازدواج را ندارید یا می‌خواهید بخشی از سرمایه‌ی جهیزیه را برای خرید خانه صرف کنید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا اقلام ضروری را بخرید تا عروس و داماد بتوانند زندگی مشترک‌شان را آغاز کنند و هر ماه چند تکه از اقلام باقیمانده را بتدریج بخرید. با این کار می‌توانید کالاهای جدیدتر و به‌روزتری خریداری کنید.

تخفیف‌ها، فرصت مناسب برای کاهش هزینه: یکی از نکاتی که جیب شما کمک می‌کند این است که به زمان تخفیف کالاها توجه داشته باشید. در برخی روزها و مناسبت‌های خاص، شرکت‌ها حراج می‌کنند و تخفیف می‌گذارند. مثلا لباس عروس و داماد بدلیل ورود کالکشن جدید (سال نو) تخفیف می‌خورد و گاهی تا ۷۵% از قیمت آن کم می‌شود که رقم قابل توجهی است و یا در ایام ماه رمضان، قیمت تالارهای عروسی تا ۵۰% تخفیف می‌خورد. ممکن است مبلغی که از هر تخفیف صرفه‌جویی می‌کنید زیاد نباشد، اما اگر از هر هزینه فقط ۱۰% هم کم شود، در مجموع مبلغ قابل توجهی از مخارج شما کاسته شده است.

هزینه خرید خانه

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های ازدواج جوانان، تامین مسکن و خرید خانه است. در بسیاری از شهرهای کشور، هزینه‌ی هر متر مسکن بالاست و بدنبال آن هزینه‌ی اجاره و رهن خانه هم افزایش پیدا کرده است. بنابراین اگر پول زیادی ندارید و می‌خواهید در سال‌های ابتدایی ازدواج و شروع زندگی خانه بخرید، باید یک برنامه‌ی مدون و حساب شده برای خودتان طراحی کنید. اینکه چه مسیری برای خرید خانه در پیش بگیرید به سرمایه‌ی اولیه‌ی شما بستگی دارد. تیم فکرزمستون یک استراتژی مدون برای خرید خانه‌ی شما ارائه کرده که در این لینک قابل مشاهده است.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با انتخاب وام مسکن، این مقاله را مطالعه کنید.

یکی از راه‌های خرید خانه، اوراق تسه است که با کلیک بر روی این لینک می‌توانید در مورد آن اطلاعات کسب کنید. از آنجاکه بسیاری از زوج‌ها و خانواده‌ها برای خرید مسکن وام می‌گیرند و باید تا چند سال قسط بدهند، تیم فکر زمستون برای کمک به محاسبه‌ی قسط وام‌ها، ماشین‌حساب قسط و سود وام و همچنین اوراق خرید مسکن را طراحی کرده است.

نظرات شما برای ما ارزشمند است. تجارب خود را در قسمت نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید!

4 دیدگاه ها

 1. Noone

  الان دیگه وضعیت خیلی بد شده. به نظر من الان خیلی رسم و رسوم قدیمی دیگه معنی ندارن…. من خودم ترجیح میدم عروسی نگیرم جاش خونه بخرم…. به جای اینکه 50 میلیون پول عروسی بدم بعد برم خونه اجاره ای بهتر اینه واسم که پنجاه تومن و با پول پیش روهم بزارم با وام خونه بخرم….
  امیدوارم طرز تفکر تو جامعمون یه کم عوض بشه و وضعیت اقتصادی بیشتر درک بشه….
  ممنون از مقاله خوبتون

  29
  2
  پاسخ دادن
 2. Aupermario

  فعلا که قیمتا روز به روز داره بالا میره…. با این وضعیت هزینه ها یا زود ازدواج کنید یا کلا ازدواج نکنید….. به جایی میرسه که مجرد موندن خیلی به صرفه تر میشه…

  19
  4
  پاسخ دادن
 3. مهبد

  مبالغی که گفتید برای قدیمه
  الان یه جهیزیه ۱۰۰تومن میشه
  داماد هم هزینه هاش ۱۰۰ تومن حداقل میشه البته بجز خونه که یا اجاره یا خریدش رو مبالغ اضافه میشه
  با این وضعیت کار و حقوق اونایی که ازدواج کردن رو هوا هستن و اونایی هم که نکردن واسشون شده آرزو…

  9
  4
  پاسخ دادن
 4. فرزاد

  سلام
  دیدگاه دوستان خیلی منفی هستش
  درک میکنم واقعا شرایط تاسف باره ولی دلیل بر مجرد موندن نیست،یکم شرایط رو بررسی کنید
  هنوزم میشه ابتدا زندگی در یک شهر کوچک رو تجربه کرد و با تلاش بیشتر کم کم رشد کرد ، یکم از توقع ها کم کنیم میشه تو بلند مدت زندگی قدرتمندی ساخت.ممنون از سایت خوب فکر زمستون
  موفق باشید

  12
  8
  پاسخ دادن

ثبت یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک بگذارید