هیچ‌کس به‌طور مادرزاد نمی‌داند چطور سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز کند!

امنیت مالی یکی از دغدغه‌های بخش بزرگی از افراد است که هرروزه برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. تامین امنیت مالی یعنی اطمینان از اینکه با درآمد خود می‌توانید نیازهای اقتصادی خود و خانوادتان را برطرف کرده و آمادگی رو به رو شدن با آینده‌ی نامشخص را دارید.

پس‌انداز و سرمایه‌گذاری دو پله‌ی مهم برای رسیدن به امنیت مالی هستند. باید بدانید که این دو مفاهیم کاملا جدایی هستند و استفاده از آن‌ها به‌جای یکدیگر، اشتباه رایجی است که اکثر ما به آن دچا می‌شویم. به همین خاطر قبل از شروع برنامه‌ریزی برای رسیدن به امنیت مالی، باید تفاوت سرمایه‌گذاری و پس‌انداز را خوب درک کنید.

پس انداز و سرمایه گذاری

 

برایان تریسی: امنیت مالی و استقلال مانند یک سه‌پایه هستند که پایه‌های آن‌ها را پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و بیمه تشکیل می‌دهد.

پس‌انداز

پس‌اندازها معمولا در امن‌ترین مکان‌ها و به شکل امن‌ترین محصولاتی نگهداری می‌شوند که امکان دسترسی به پول را در هر لحظه فراهم می‌کنند.

پس‌اندازها عمدتا مواردی مثل حساب‌های پس‌انداز، حساب‌های جاری و گواهی سپرده  را شامل می‌شوند. در این‌جا یک بده-بستان بین بازده و نقدشوندگی وجود دارد. در حالت کلی هرچه امکان دسترسی به پول و نقدشوندگی آن بیشتر باشد، بازده و سود کمتری به آن تعلق می‌گیرد.

اکثر سرمایه‌گذاران باهوش پول کافی برای شرایط اضطراری مثل “بیکاری ناگهانی”، در یکی از اشکال پس‌انداز نگهداری می‌کنند. حتی بعضی از افراد مطمئن می‌شوند که پس‌انداز کافی برای ۶ ماه خود دارند تا هر زمان که نیاز شد از آن استفاده کنند.

در صورت پس‌انداز ارزش پول کم نمی‌شود؟

یک حساب پس‌انداز چقدر امن است؟ اگر تمام پول خود را برای مدت طولانی در آن نگهداری کنید و سودی که به آن تعلق می‌گیرد با تورم هماهنگ نباشد چه؟ اگر هزار تومان از پول خود را زمانی پس‌انداز کنید که با آن می‌توانید یک عدد نان بخرید اما بعد از چند سال به هنگام برداشت این هزار تومان (به همراه سودی که به آن تعلق گرفته)، تنها بتوانید نیمی از بهای نان را بپردازید چه؟ این موارد باعث می‌شوند تا بسیاری از مردم مقداری از پول خود را در حساب‌های پس‌انداز نگهداری کنند اما نیم نگاهی هم به سرمایه‌گذاری دارند تا در بلندمدت بازده بیشتری نصیبشان شود.

سرمایه‌گذاری

زمانی که شما سرمایه‌گذاری می‌کنید نسبت به زمانی که پس‌انداز می‌کنید ریسک بیشتری را برای از دست رفتن پولتان متحمل می‌شوید. پولی که در بازار بورس، فارکس و سایر نهادهای مشابه سرمایه‌گذاری می‌کنید، معمولا بیمه و تضمینی ندارد. ممکن است پولی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید را از دست بدهید، اما هم‌چنین امکان دریافت بازده‌های بالاتر نیز وجود دارد.

تفاوت این دو مفهوم را می‌توانید به طورخلاصه در جدول زیر ببینید:

پس انداز و سرمایه گذاری

اقدامات ابتدایی و مورد نیاز برای رسیدن به امنیت مالی…

تعداد کمی از افراد هستند که شانس با آن‌ها یار بوده و به‌طور ناگهانی و ناخواسته امنیت مالیشان تامین می‌شود. (مثلا یکی از بستگان ثروتمندشان فوت می‌کند، دارایی‌هایشان گران می‌شود یا کسب و کارشان به‌طور ناگهانی رونق می‌گیرد.) اما برای اغلب افراد دستیابی به امنیت مالی از راه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، آن‌هم در یک دوره‌ی طولانی امکان‌پذیر است.

بعد از گذشت زمان، حتی افراد طبقه‌ی متوسط که در آغاز راه هستند، می‌توانند به امنیت مالی برسند و از مزایایش بهره‌مند شوند: خرید خانه، تامین هزینه تحصیل فرزندان، بازنشستگی راحت و …. آن‌ها توانسته‌اند، پس شما هم می‌توانید!

(پیشنهاد می‌کنیم برای موفقیت در زندگی اقتصادی چگونه اقتصادی زندگی کنیم؟ را مطالعه کنید)

قدم اول: نوشتن یک برنامه‌ی مالی

می‌خواهید برای به‌دست آوردن چه چیزهایی پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنید؟

  • خانه
  • ماشین
  • تحصیل
  • بازنشستگی راحت
  • آینده‌ی فرزندان
  • شرایط اضطراری مثل بیماری
  • دوره‌های بیکاری
  • نگهداری از والدین

لیست خود را تهیه و اهدافتان را اولویت‌بندی کنید.

اهدافی که دارای بیشترین اهمیت هستند در ابتدای لیست قرار دهید و سپس تصمیم بگیرید که برای رسیدن به هر هدف چقدر زمان می‌خواهید صرف کنید. (این نکته از مواردی است که به‌هنگام انتخاب گزینه‌ی مناسب پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری باید در نظر داشته باشید.)

پس انداز و سرمایه گذاری

وضعیت مالی کنونی خود را مشخص کنید

با خود روراست باشید و یک نگاه دقیق و صادقانه به وضعیت مالی خود بیندازید. شما هیچ‌گاه نمی‌توانید سفری را آغاز کنید، بدون آن‌که بدانید از کجا می‌خواهید حرکت کنید. شروع سفر برای رسیدن به امنیت مالی هم همین‌گونه است. باید وضعیت کنونی خود را روی کاغذ بیاورید تا دقیقا متوجه شوید چقدر دارایی و سرمایه دارید و چه مقدار بدهی.

شما در حال ساخت “جدول ارزش دارایی‌های مالی خود هستید”

در یک سمت صفحه دارایی‌ها و در سمت دیگر بدهی‌های خود را یادداشت کنید.

پس انداز و سرمایه گذاری

ارزش بدهی‌ها را از دارایی‌هایتان کم کنید. اگر دارایی‌هایتان از بدهی‌ها بیشتر باشد، ارزش خالص شما مثبت، و اگر بدهی‌ها از دارایی‌ها بزرگتر باشند، ارزش خالص شما منفی خواهد بود.

باید ارزش خالص دارایی‌های خود را هرسال محاسبه و به‌روز کنید تا بتوانید روند دخل و خرج خود را به‌دست آورید. اگر ارزش خالص دارایی‌های شما منفی است ناامید نشوید، اگر برای رسیدن به وضعیت مثبت برنامه داشته باشید و در حال گام برداشتن در جهت آن باشید، سبک زندگی شما صحیح است.

درآمدها و مخارج خود را مشخص کنید

قدم بعدی دنبال کردن روند درآمدها و مخارج در هر ماه است. درآمدهای خود و خانواده‌تان را روی کاغذ بیاورید، سپس همین کار را برای مخارجتان انجام دهید.

قبل از هرچیز مبلغی به خودتان بپردازید

در ادبیات مالی جمله‌ی معروفی وجود دارد که می‌گوید: “قبل از هرچیز مبلغی به خودت بپرداز“؛ بسیاری از افراد عادت به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کردن را با اجرا کردن این جمله آموخته‌اند.

مفهوم این جمله آن است که قبل از هر چیز باید یک قسمت از درآمد خود را برای سرمایه‌گذاری و پس‌اندازتان در نظر بگیرید. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. مثلا می‌توانید از “تکنیک دو ظرفی” که در مقاله‌ی مدیریت پول توضیح داده شده استفاده کنید. یا با بانکی که در آن حساب دارید صحبت کنید تا هرماه مقدار مشخصی از درآمدتان را به یک حساب پس‌انداز منتقل کند.

اگر نمی‌دانید چه حسابی برای نگهداری پس‌اندازتان مناسب است انواع حساب بانکی را بخوانید.

پیدا کردن پول برای پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری

اگر تمام درآمد خود را خرج می‌کنید و هیچ‌گاه پولی برای سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز ندارید، باید به دنبال راهی برای کم کردن مخارجتان باشید.

پس انداز و سرمایه گذاری

وقتی مسیر خرج کردن پول‌هایتان را بررسی کنید، تعجب خواهید کرد که چطور با چشم‌پوشی از مخارج کوچک روزانه می‌توانید طی یک سال مبلغ قابل توجهی پول جمع کنید.

درحقیقت:

پس‌اندازهای کوچک پول‌های بزرگ خلق می‌کنند

سیگار کشیدن چقدر برای شما هزینه دارد؟

اگر روزی ۴٫۰۰۰ تومان برای خرید سیگار (یا هر خوراکی غیر ضروری) هزینه کنید، در یک سال ۱٫۴۶۰٫۰۰۰ هزار تومان هزینه کرده‌اید. اگر این پول را تنها برای یک سال جمع کرده و در یک حساب پس‌انداز بگذارید که سالانه ۱۵% سود به آن تعلق می‌گیرد، بعد از گذشت ۵ سال حدود ۳٫۵۹۰٫۰۰۰ تومان پول خواهید داشت. حال فرض کنید به‌طور کامل کشیدن سیگار را ترک کرده‌اید. در این صورت سالی ۱٫۴۶۰٫۰۰۰ تومان پس‌انداز کرده‌اید، که با سود مرکب ۱۵%، در پایان سال پنجم ۱۲٫۲۰۶٫۳۸۰ تومان خواهید داشت. (از ماشین حساب سود ساده و مرکب استفاده کنید)

اگر نکشیدن سیگار می‌تواند تغییری به این بزرگی ایجاد کند، شروع کنید به این فکر کنید که چطور با صرف نظر کردن از خرج‌های کوچک و پس‌انداز آن‌ها پولتان افزایش می‌یابد (سیگار فقط یک مثال است). مثلا اگر فردی هستید که به‌طور آنی و هیجانی خرید می‌‌کنید، بهتر است برای خود قانونی به نام قانون۲۴ را تعریف کنید. به این ترتیب که هروقت تصمیم به خرید چیزی گرفتید ۲۴ ساعت صبر کنید و سپس برای خرید اقدام کنید، این‌گونه ممکن است بعد از گذشت یک روز تمایل و خواست قلبی خود را برای به‌دست آوردن آن کالا از دست داشته باشید. با پس‌انداز کردن همین مبالغ کوچک میتوانید در درازمدت مبلغ قابل توجهی پول داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه پس‌انداز کنیم

به اشتراک بگذارید