ممکن است شما نیز معتقد باشید، در حال حاضر پول در کارِ آزاد است و با مغازه زدن خیلی بهتر از کار اداری می‌شود پول درآورد! حقیقت این است که در حال حاضر در کشور رکود اقتصادی وجود دارد و این رکود منجر به این شده که بسیاری از بنگاه‌های بزرگ نتوانند نیروی جدید استخدام کنند و یا حقوق و دستمزد کمی به کارکنان خود می‌دهند. بنابراین بسیاری از افراد کار آزاد را به کار اداری ترجیح می‌دهند. یکی از ایده‌های پرطرفدار در حال حاضر مغازه‌ها هستند که در صورت برنامه‌ریزی و اجرای مناسب، می‌توانند پرسود باشند.

دو حالت وجود دارد، ممکن است شما در زمینه خاصی مهارت داشته باشید و اکنون می‌خواهید در همان زمینه مغازه بزنید و یا اینکه می‌خواهید مغازه‌ای بزنید که در آن مهارت ندارید. اگر می‌خواهید در زمینه‌ای که در آن مهارت ندارید مغازه بزنید، به شدت توصیه می‌شود یا خودتان پیش از تاسیس مغازه برای مدتی در مغازه دیگری کار کنید تا به اصطلاح چم و خم کار دستتان بیاید و لینک‌ها و ارتباطات مورد نظر خود را پیدا کنید و یا اینکه با کسی شریک شوید که او در این زمینه تجربه و مهارت داشته باشد.

انواع مغازه‌داری

به طور کلی شما در مغازه‌ یا باید خدمات ارائه دهید (مثل آرایشگاه، صافکاری و…) یا کالا بفروشید (مثل سوپر مارکت، خرازی، بوتیک و…) و یا ترکیبی از ارائه خدمات و فروش کالا را داشته باشید (مثل گلفروشی، خدمات کامپیوتری و… که هم کالا می‌فروشند و هم خدمت ارائه می‌دهند). هر چقدر نوع بیزینس شما خدماتی‌تر باشد، نیاز به مهارت بیشتری خواهید داشت و هرچقدر مهارت شما بیشتر باشد درآمد شما نیز بیشتر خواهد بود. برای مثال اگر آرایشگر خوبی باشید با تبلیغات دهان به دهان به سرعت شناخته خواهید شد و برند شما به خوبی شکل خواهد گرفت؛ برعکس هرچقدر بیزینس شما کمتر خدماتی باشد و صرفا مربوط به فروش کالا باشد نیاز به مهارت شما کمتر خواهد بود. برای مثال اگر شما سوپرمارکت داشته باشید صرفا وظیفه فروش دارید و به جز مهارت فروشندگی، مهارت خاص دیگری نیاز نخواهید داشت. پس اگر میخواهید مغازه بزنید ولی در خدمات خاصی مهارت ندارید بهتر است به سراغ مغازه‌ی فروش کالا بروید.

چه چیزی بفروشیم؟

برخی محصولات با پیشرفت تکنولوژی یا تغییر شرایط اقتصادی و سیاسی مشتری قبلی را نخواهند داشت. مثلا آژانس‌ها را در نظر بگیرید. با پیشرفت تکنولوژی و ظهور سایت‌ها و برنامه‌هایی مثل اسنپ و تپسی و کارپینو و… آژانس‌ها سهم بازار زیادی را از دست دادند. یا با رکود مسکن، معاملات مسکن به طرز چشمگیری کاهش یافت و متعاقبا درامد مشاورین املاک کمتر از قبل شد. بنابراین این که چه مغازه‌ای بزنید که بتوانید در شرایط مختلف روند سوددهی خود را حفظ کنید بسیار مهم است. پیش از تصمیمگیری راجع به زمینه فعالیت مغازه، دسته‌بندی‌های زیر را مطالعه کنید:

محصولات ضروری:

اگر می‌خواهید محصولی بفروشید که همیشه و در هر شرایطی فروش داشته باشید باید به سراغ کالاهای ضروری بروید. به عنوان نمونه یک میوه‌فروشی را در نظر بگیرید. در هر شرایط اقتصادی و سیاسی مردم به سیب‌زمینی، پیاز، پرتقال و… نیاز دارند. فرقی ندارد تکنولوژی چقدر پیشرفت کرده باشد، همچنان مردم به سیب‌زمینی و پیاز نیاز دارند. کالاهای اساسی و ضروری همیشه تقاضا دارند، بنابراین در کشور ایران که نااطمینانی در فضای کسب و کار وجود دارد، این کالاها می‌توانند ریسک کمتری داشته باشند.  محصولاتی که مرتبط با خورد و خوراک و خدمات درمانی باشند عمدتا در این دسته قرار می‌گیرند.

محصولات لاکچری:

بله با کاهش قدرت اقتصادی مردم فروش کالاهای لاکچری کمتر خواهد شد اما پدیده‌‌ی فاصله طبقاتی همیشه در هر جامعه‌ای وجود دارد. در هر شرایطی افرادی هستند که از نظر مالی نسبت به مردم عادی برتری ویژه‌ای دارند و این برتری را تنها با در اختیار داشتن محصولات لاکچری می‌توانند به نمایش بگذارند. یکی دیگر از مواردی که در مورد کالاهای لاکچری وجود دارد، حاشیه سود بسیار بالای آن‌هاست. هرچند برای موفقیت در این بازار باید برند فروشگاه خود را تقویت کنید و برای این کار نیازمند هزینه بالا برای تبلیغات و یا اجاره هستید.

کالاهای تندمصرف (FMCG):

کالاهای تندمصرف کالاهایی هستند که با سرعت بیشتری فروخته می‌شوند. مثلا رب گوجه، آبمیوه، مایع ظرفشویی، محصولات رستوران‌ها و فست‌فودها و مواردی از این قبیل کالای تندمصرف محسوب می‌شوند. نکته قابل توجه این است که معمولا حاشیه سود این محصولات پایینتر است اما با توجه به اینکه همیشه برایشان مشتری وجود دارد و تعداد زیادی از آن‌ها فروخته می‌شود، می‌توانند در مجموع سود خوبی نصیب شما بکنند. اگر اولین تجربه مغازه‌داری شماست، می‌توانید با فروش این محصولات کار خود را آغاز کنید. به صورت کلی فروش این محصولات برای افرادی که مهارت خاصی در مغازه‌داری ندارند توصیه می‌شود با این شرط که تقاضا برای این محصولات در بازار محلی آن‌ها وجود داشته باشد و بازار این محصولات در آن محله اشباع نشده باشد. ( حتما بخوانید: چند ایده برای مغازه زدن)

کدام مغازه پرسودتر است؟

حقیقت این است که مغازه با هر زمینه کاری می‌تواند پرسود باشد اگر تقاضا برای محصول شما وجود داشته باشد. بنابراین نمی‌توان گفت مثلا بستنی‌فروشی سود زیاد و خیاطی سود کمتری دارد. ممکن است شما بستنی‌فروشی بزنید که زیان‌ده و یا خیاطی بزنید که بسیار پرسود باشد. اگر می‌خواهید مغازه پرسودی داشته باشید باید نکاتی را در نظر بگیرید. در ادامه مواردی که می‌توانند سود مغازه شما را تضمین کنند شرح داده شده‌اند:

 • جزو اولین‌ها باشید:

همیشه سعی کنید در آغاز موج باشید و پیش از بالا گرفتن موج، آن را پیش‌بینی کنید. اگر شما بتوانید زمان و مکان بالا گرفتن موج را پیش‌بینی کنید، می‌توانید بر آن سوار شوید. بازارهای در حال رشد را شناسایی کنید و سعی کنید وارد آن‌ها شوید. وارد بازارهایی که در حال افول هستند نشوید.

مثال: چندی پیش در تهران نوتلابارها به سرعت رشد کردند. این مغازه‌ها فعالیتی شبیه به بستنی فروشی با منوی خاص خودشان دارند که محصولاتشان را با استفاده از شکلات نوتلا تهیه می‌کنند. در این میان افرادی که پیش از بقیه نوتلابار تاسیس کردند، توانستند سود خوبی داشته باشند اما برخی مغازه‌ها در پایان موج به آن پیوستند که بسیاری از آن‌ها به دلیل زیان‌ده بودن تغییر کاربری دادند. به عنوان نمونه دیگر، در حال حاضر نیز بازار حیوانات خانگی و محصولات مرتبط (مثل غذای حیوانات) در حال رشد است. افرادی که پیشروان این بازار باشند (در مناطقی که به آن نیاز وجود دارد) و بتوانند برند خود را تقویت کند، با رشد بازار سود بیشتری خواهند داشت.

 • میزان تقاضا و پاسخ به آن در چه حد است؟

فرض کنید در یک محله با جمعیت هزار نفر یک نانوایی وجود دارد و در محله دیگر با هزار نفر جمعیت سه نانوانی وجود دارد. قاعدتا تاسیس نانوایی در محله اول به مراتب بهتر از محله دوم است. اگر می‌خواهید مغازه بزنید حتما پیش از آن بررسی کنید اولا تقاضا برای محصولی که می‌فروشید وجود دارد؟ (مردم چند وقت یکبار به محصولات شما نیاز دارند؟) دوما در حال حاضر چند مغازه در آن محله فعالیت می‌کنند؟( برای تقاضای مردم پاسخی وجود دارد یا شما می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید؟)

شما میتوانید با شمارش تعداد خیابان‌های فرعی و اصلی، تخمینی از تعداد مردم و میزان تقاضا در هر محله و با شمارش تعداد مغازه‌های مرتبط با محصول مورد نظر، تخمینی از میزان پاسخ به هر نیاز به دست آورید.

 • نسبت درامد به هزینه شما چقدر خواهد بود؟

پیش از هر اقدامی باید تخمین مناسبی از میزان فروش خود داشته باشید. این تخمین باید شامل بهترین حالت، حالت واقع‌بینانه و حالت بدبینانه باشد. شما با این کار ریسک‌های موجود در کار را شناسایی می‌کنید و حداقل میزان فروشتان برای اینکه زیان ندهید (نقطه سر به سر) تعیین می‌گردد. دقت کنید هیچ کسب و کاری بدون ریسک نیست، اما هرچه میزان ریسک شما کمتر باشد بهتر است.

نکات لازم برای تاسیس مغازه:

استراتژی تمایز:

 در صورتی که بتوانید یک نیاز خاص مردم که پاسخی به آن داده نشده را پیدا کنید و فروشگاهی متفاوت با فروشگاه‌های قبلی بزنید مزیت رقابتی خواهید داشت. برای مثال در حال حاضر در تهران چند مغازه وجود دارند که مجسمه شما را در ابعاد کوچکتر به شما می‌فروشند. شما به مغازه ایشان می‌روید، از زوایای مختلف از شما عکس گرفته می‌شود و نهایتا مجسمه‌ای که بسیار به شما شباهت دارد به شما تحویل داده می‌شود. این کار یک کار متمایز بود، بنابراین استقبال خوبی از آن صورت گرفت.

اخذ نمایندگی:

شما می‌توانید با خرید امتیاز نمایندگی یک شرکت یا فروشگاه یا رستوران معتبر، برند خود را تضمین نموده و نیازی به جایگاه‌سازی برای برند خود نداشته باشید. این کار خصوصا در شهرهای کوچکتر می‌تواند یک مزیت رقابتی محسوب گردد.

مزیت رقابتی:

 باید سعی کنید محصولی که می‌فروشید نسبت به سایر رقبایتان مزیتی داشته باشید. برای مثال اگر پرده می‌فروشید خدمات نصب آن را نیز انجام دهید. یا اگر فست‌فود دارید، به خانواده‌هایی که فرزند کوچک دارند یک فرفره یا بادکنک به صورت اشانتیون بدهید. اگر تهیه غذا دارید، سعی کنید برای مثال سرعت ارسال غذا را زیاد کنید، اگر بوتیک دارید، به مشتریان خود احترام بگذارید. باید برای کسب مزیت رقابتی استراتژی تدوین کنید، این کار به شدت در فروش شما و ایجاد سهم بازار بیشتر برای شما موثر خواهد بود.

اندازه مغازه:

حتما به تناسب متراژ مغازه، بر مغازه و کاربری آن توجه کنید. اگر پول کمتری برای رهن مغازه دارید، به سراغ مغازه‌های کوچکتر بروید. برخی کسب‌ و کارها مثل کافه به هیچ عنوان (مگر در شرایط خاص با حضور مشتریان خاص)  نمی‌توانند در مغازه‌های کوچک راه‌اندازی شوند و بسیاری از کافه‌ها با این اشتباه دچار زیان شده‌اند. برعکس برخی کسب و کارها نیاز به جای کوچکتری دارند و اجاره فضای بیش از حد، برای شما هزینه اضافی به بار خواهد آورد.

خلاقیت به خرج دهید:

تا جایی که می‌توانید خلاقیت به خرج دهید. مثلا اگر قرار است مشتریانتان در صف بایستند می‌توانید برای آن‌ها یک بازی طراحی کنید تا زمانی که در صف حاضرند نیز سرگرم شوند. یا می‌توانید بسته‌بندی‌های خود را به صورت خلاقانه انجام دهید تا مشتریانتان حس بهتری نسبت به شما داشته باشند. باشگاه مشتریان تشکیل دهید و برای افرادی که از شما زیاد خرید می‌کنند، امتیاز قائل شوید تا آن‌ها را به برند فروشگاهتان وفادار کنید. موارد زیادی از این قبیل وجود دارند که می‌توانید به آنها فکر کنید؛ همچنین می‌توانید در این زمینه مطالعه کنید تا با بررسی فروشگاه‌های موفق، از آن‌ها ایده بگیرید.

فروشگاه اینترنتی:

فروشگاه‌های اینترنتی در سال‌های گذشته در ایران و خارج کشور رشد صعودی داشته‌اند. برای تاسیس فروشگاه حتما نباید یک مغازه اجاره کنید، بلکه می‌توانید فروشگاه اینترنتی راه بیندازید. هرچند این کار نیازمند دانش مخصوص به خود و سرمایه مشخصی برای تبلیغات است اما می‌تواند به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود. پیشنهاد ما این است که اگر می‌خواهید یک مغازه بزنید، به صورت اینترنتی هم فعالیتتان را پوشش دهید. برای مثال پیج اینستاگرام فروشگاهتان را ایجاد کنید و محصولاتتان را در این پیج به نمایش گذاشته و به فروش برسانید.

خدمات فکر زمستون در حوزه انواع مغازه و فروشگاه:

در صورتی که می‌خواهید مغازه‌ای تاسیس کنید ولی نیاز به مهارت‌هایی در این زمینه دارید و یا با چالش‌هایی در زمینه مدل کسب و کار خود مواجه هستید و می‌خواهید مدل کسب و کارتان را بهینه کنید، می‌توانید در دوره‌های آموزشی تاسیس فروشگاه فکر زمستون شرکت کنید. برای مشاهده شرایط دوره های آموزشی اینجا کلیک کنید. ثبت نام پیش از 20 تیرماه شامل تخفیف 20 درصدی خواهد شد! (ظرفیت محدود است)

لیست انواع مغازه‌ها

در ادامه لیستی از انواه مغازه ها که در کشور وجود دارند به عنوان نمونه ارائه شده‌اند. در صورتی که ایده دیگری به ذهنتان میرسد میتوانید در قسمت نظرات بیان کنید.

ابزار فروشیخیاطیفستفودلوازم عروسی، تولد
اسباب‌بازی فروشیداروخانهقنادیلوازم کمک آموزشی و نقاشی
لوازم الکتریکیدخانیاتکاشی ، سرامیکلوازم ورزشی
ایده خدمات کودکاندرب و پنجرهکافهلوستر فروشی
آبمیوه و بستنیدکوراسیون داخلیکافی نتماهی فروشی
آتلیهرستورانکامپیوتر و لوازم جانبیمشاورین املاک
آرایشگاه زنانهرینگ و لاستیک و تیونینگ ماشینکتابفروشیمکمل ورزشی
آرایشگاه مردانهساعت و لوازم جانبیکفشموتوریسکلت و لوازم جانبی
آژانسسفره خانهکلیدسازیمیز و مبل و صندلی
بوتیک لباسسمساریگلفروشیمیوه فروشی
پارچه‌فروشیسوپر مارکتگوشی و لوازم جانبینقره جات و زیورآلات
پت شاپسیسمونیگیم نتنمایشگاه ماشین
پرده‌سراشکلات و قهوهلوازم اداری
پروتئینی ( گوشت و مرغ)شیشه بریلوازم آرایشی و بهداشتی
پلاسکوفروشیصنایع دستیلوازم آکواریوم
پیک موتوریصوتی تصویریلوازم تحریر
تاسیسات و تهویه مطبوعطلافروشیلوازم تزئینی
تعمیر ماشین(صافکاری، مکانیکی، تعویض روغنی و…)ظروف یکبار مصرفلوازم خانگی
خرازیفرش ماشینی و دستیلوازم خواب
خشکشوییفروش انواع نان ( سنتی یا جدید)لوازم سفر

نظرات شما برای ما ارزشمند است. تجارب خود را در قسمت نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید!

29 دیدگاه ها

 1. محمدرضا

  الان پول تو سوپرمارکت بزرگه…. الکی قیمتارو میبری بالا بع میزنی بیست درصد تخفیف… نصف اینایی که تخفیف زیاد میدن به سفارش خود کارخونه میگن قیمتو بالا بزن الکی که من پایینتر بفروشم سود کنم….
  اینجوری هم مردم میخرن و خوشحالن که چقدر سود کردن…. بقالیای کوچیکم دونه دونه جمع میکنن میرن مشتریات زیاد میشن

  75
  61
  پاسخ دادن
  • محمدرضا

   سلام.
   شاید این نوع نگاه به کار در درازمدت جوابگو نباشه. چون شاید بشه چند بار قیمتها رو بدون ضابطه بالا برد و تخفیف داد ولی کم کم مشتری متوجه اختلاف قیمت میشه و اعتمادش به اون مجموعه یا کلا اون تیپ کار از دست میره و ترجیح میده از فروشگاه کوچیکتر خرید کنه.
   من فکر میکنم اگه به هر شغلی به عنوان یک بیزنس با خصوصیات خاص خودش نگاه کنیم و اونها رو رعایت کنیم میتونیم موفق باشیم و نیاز به تمهیدات میانبر یا کوتاه مدت نیست.

   63
   10
   پاسخ دادن
  • amin

   موندم اونایی که مخالف حرفت بودن آدمن یا در نقش آدم بینمون میپلکن
   بعضی ها نمیزارن بازار سرو سامون بگیره شیرین عقلها رب پنج تومنی بیست تومن میخرن دلشون خوشه تخفیف گرفتن . همه شغلها به فنا رفتن خودتون و به گدایی از این فروشگاهای زنجیره ای انداختین بسته دیگه همین شما ها بودین که از بقالی جلو خونتون نسیه خرید میکردین یادتون رفت ..i

   29
   6
   پاسخ دادن
  • EHSAN

   اگه بخوای اینجوری پولدار شی مطمئن باش یه جا بد مجازات میشی، کسیو ندیدم مال مردم و بخوره قسر در بره

   26
   3
   پاسخ دادن
 2. یه کام دو کام

  فقط شیکم! ایرانی جماعت از هر چی بزنه از شیکمش نمیزنه….
  فستفود کافه رستوران
  اینم بگم باید کاربلد باشی وگرنه سر ماه باید جمعش کنی

  80
  14
  پاسخ دادن
 3. اخرین گلادیاتور

  کسب و کارا اینترنتی فروش مغازه هارو کم کرده
  همش هم دارن پاساژ جدید میسازن
  من نمیدونم چرا انقد اجاره مغازه ها تو این کسادی زیاده؟؟؟؟
  کل فروش باید بدی اجاره

  103
  8
  پاسخ دادن
 4. علی

  سلام ممنون از مطلب خیلی مفیدتون واقعا استفاده کردم و خیلی خوشحالم با سایتتون آشنا شدم
  در ضمن مقاله چند ایده برای مغازه زدن که داخل مقاله تون بهش لینک دادین مشکل داره و وقتی روش کلیک میکنم خطا میده که شما اجازه خواندن پیش نویس رو ندارید…

  10
  6
  پاسخ دادن
  • تیم تولید محتوای فکر زمستون

   لطف دارید، همچنین سپاس از نکته بین بودنتان…. لینک اصلاح شد

   7
   3
   پاسخ دادن
 5. یحیی

  سلام
  ممنون از دسته بندی خوبتون. هم مطالب خوبی بود. هم دسته بندی و استفاده از جدول.
  خواستم تشکر کنم و خدا قوت بگم.

  8
  7
  پاسخ دادن
 6. Sadegh

  متشكرم اطلاعات خوبي رو ارائه داديد لطفا منابع بيشتري رو براي مطالعه اعلام كنيد

  10
  2
  پاسخ دادن
 7. Mamad

  سلام به نظرتون مغازه صنایع دستی نسبتا شیک در یه شهر کوچک شمال جواب میده…؟! اینم بگم مغازه صنایع دستی شیک نداره اصلا… و اینکه پیشنهادتون واسه اینکه خاص باشه و خدمات بهتر به مشتریها چه میتونم بدم…؟! ممنون میشم از کمکتون

  5
  14
  پاسخ دادن
  • mohamad

   سلام دوست عزیز من مغازه صنایع دستی دارم .حدود ۸ ماهه افتتاح کردم.مغازمم شیک و تو یه پاساژ لاکچریه فروشمم خوب بوده خداروشکر

   1
   2
   پاسخ دادن
   • افضلی

    آدرس مغازتون میدید؟

    2
    2
    پاسخ دادن
 8. علی

  ممنونم بابت توضیحات خیلی خوبتون عالی بود

  4
  3
  پاسخ دادن
 9. میثم

  سلام
  من بین صنف بوتیک و کلید سازی موندم
  تو یکی از شهرستانای کوچیک هستم.
  مغازه هم واسه خودمه
  از لحاظ موقعیت هم تقریبا مساوی میان
  اندازه مغازه هم ۹ متره ۲×۴.۵
  لطفا راهنمایی کنید

  9
  4
  پاسخ دادن
 10. Abbas amir hasani

  من می خواهم مغازه ی کوچک عطاری بزنم و در ان ادویه جات و زعفران بفروشم چه کار کنم؟راهنمایی کنید

  8
  7
  پاسخ دادن
  • saji

   زعفران و عناب و میتونم بت بدم

   1
   5
   پاسخ دادن
 11. Abbas amir hasani

  در مورد مغازه ی عطاری و ادویه جات راهنمایی کنید

  6
  6
  پاسخ دادن
 12. حا

  باسلام و احترام ضمن تشکر و تقدیر از مطالب بسیار مفیدتان. راستش نمیدانم چیکار کنم و یا از کجا شروع کنم. یک تجربه 17ساله را میگویم از اجاره دادن ویلاهای کوچک دیگران شروع کردم تلفنی و یا مستقیم اما خودشان در اینتر نت بودن و مردم فقط دنبال یک نوکر مفت میگشت برایشان عکس و مشخصات بفرسته(بجای اینکه خودشان زحمت و هزینه کنن) بعد هم که مطمین میشدن ویلا خالیه خودشان مستقیم با مالک اجاره میکردن (برای اینکه مثلا 5یا10% ماکزیمم 20تا50 ندهند) از انطرف هم مالکان اذیت میکردن لذا کلا با بالارفتن قیمتها قضیه بشدت کاهش یافت. اما خودم یک کلببه درویشی دارم و مستقلم اما توقعات روی ویلا لاکچری استخردار 40 ستون 40 پنجره است که یک ایل بزنن برقصنن حداکثر 100 تومنک! درحالیکه حدالقل 2 میلیون تومان ببالاست همین روال نیز در امر خرید و فروش ملک است. میخواهند املاک تهرانشان تیلیاردی اجاره گرفتنشان چند 100 میلیونی حقوق و درامدشان دهها میلیونی باشه و ملت را 6 لا پهنا بچاپن که یک شبه ره 100 ساله رفتن ولی بفاصله 35 دقیقه دور تر زمین و باغ و ویلا دیگران مفت باشه بقیه هم نوکر مفت ببو باشند لقمه حاضر اماده کنن و راحت دورشان بزنن تا اینها راحت بسود و ثروت و ملک برسند ( خرید یا اجاره) لطفا برای توسعه و پشیرپیشرفت چنین مواردی برای دیگر افراد راهنمائی فرمائید. وبسایت رسمی بیش از 10 سال قدمت و روزانه بازید حدود 300 نفر هم دارم باتشکر و احترام 132/5/98

  4
  5
  پاسخ دادن
 13. رضا

  من خودم تو یه شهر نسبتا کوچیک یه مغازه دارم ولی بخاطر نداشتن پول و نداشتن ایده شغلی اجاره اش دادم حالا میخوام وام بگیرم و یه کسب و کار راه بندازم خودم از پیرایش خوشم میاد ولی بین فروش مرغ گرم و سلف سرویس هم موندیم اگه لطف کنید بگید کدوم یکی از این صنف ها بهتر جواب بده ممنونتون میشم

  4
  1
  پاسخ دادن
  • dr majazi

   سلام
   اول ازینکه شما برای راه اندازی مغازه اصلا به درامد بالا فکر نکن
   کسب و کاری رو راه اندازی کن که بهش علاقه زیاد داری
   وقتی به کارت علاقه داشته باشی علاوه بر اعت کاری دقیق و منظم باعث میشه اونکارو به بهترین نحوه اش انجام بدی ؛ و در این صورت باعث میشه که بهترین درآمد رو ازون کار کسب کنی
   ضمنا ارایشگری ازون دسته مشاغلی هست که نیاز همه مردم هستش و با سرمایه کم میتونی به بهترین و ایده ال ترین درامدی که توی فکرت هست برسی
   فقط فراموش نکن که کارت باید تمیز باشه که مشتری هات دائمی باشن وگرنه فقط یبار میان پیشت ، تبلیغات و جای پررفت و آمدم خیلی تاثیر داره تو درامدت ، برای تبلیغات اگ دوست داشتی میتونی بامن در تماس باشی 09398927007

   2
   2
   پاسخ دادن
 14. akbari

  سلام…فروش وسایل پلاستیکی و یک بار مصرف هم میتونه جواب بده…نمک پاش قیمت عمده 1000ت ولی قیمت مغازه 5000ت…حالا مشتری برای یه نمک پاش نمیاد /چندین جنس برمیداره

  7
  1
  پاسخ دادن
 15. ز. ز

  سلام سپاس از شما
  من در یک شهر کوچک ومسکن مهر زندگی میکنم یه وام 30 میلیونی میخوامبگیرم برای کسب و کار فقط یه سوپرمارکت و یه ‌‌آژانس اینجاست لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم بهتره

  1
  2
  پاسخ دادن
 16. بهنام

  کسی نمیتونه به شما بگه کدوم کار رو انجام بدید جواب میگیرید و قطعا موفق میشید.
  شروع یه کسب و کار ارتباط مستقیم به خودتون داره و به تواناییهاتون،هرکاری رو که با علاقه شروع کنید و پاش بمونید قطعا جواب میگیرید.
  خود من چند سالی تو یه رستوران کار کردم تجربه به دست آوردم و 4 سال پیش یه رستوران تاسیس کردم،رستوران هم یه کار تیمی هستش و از صبح تا شب باید بمونی هوای مشتری رو داشته باشی،بهش احترام بذاری تا از رستوران که رفت بیرون بره به چند نفر دیگه بگه و اونا رو راغب کنه حداقل برای تست هم که شده بیان پیشت.
  تو هرکاری باید پشت داشته باشی،یعنی حامی داشته باشی که بهت قوت قلب بدن مثه خانواده که همیشه هواتو دارن.
  برای شروع هرکاری باید از هزینه های اولیه که خیلی هم زیاد هستش باید چشم پوشی کرد،که بشه تو این بازار پرتلاطم دوام آورد.

  6
  1
  پاسخ دادن
 17. رضا

  سلام وقتتون بخیر من یه سوالی داشتم.
  میخوام برم توکار پرده فروشی بهش علاقه هم دارم مغازه بزرگی هم تو شهر دارم .میخوام ببینم اگه بازار خوبی داره برم دنبال دوخت پرده و چم و خم فروشش.ممنون میشم نظرتون رو برام بگین.

  4
  1
  پاسخ دادن
 18. محمود رحیمی

  با سلام. به نظر شما کدام نوع از فروشندگی پوشاک با توجه به وضعیت اقتصادی در پاساژ ها بهتر فروش داره

  1
  2
  پاسخ دادن
 19. زهرا

  سلام اول تشکر میکنم بابت اطلاعات مفیدتون
  من چند وقته تو فکر یه کارم ولی نمیدونم از نظر بازار کار ه شغلی بهتره
  تو یه شهر نسبتا کوچیکم توی خوزستان که چنتا گل فروشی داره اما از نظر اجرای کار خیلی با سلیقه و قوی نیستن
  ولی میترسم چون هیچ اطلاعاتی ندارم
  میشه راهنمایی کنید من واقعا تنهام و کسی نیست بهم مشورت بده

  پاسخ دادن
 20. Davood

  سلام من علاقه شدید به کتاب دارم و سرمایه تقریبا کمی دارم ، اما میترسم جواب نگیرم چون مردم کمتر علاقه به خواندن کتاب دارند ، چه راه کار های رو پیشنهاد میکنید که بشه مردم رو جذب کرد به مغازه و فروش خوبی داشت ؟؟

  1
  1
  پاسخ دادن

ثبت یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک بگذارید