طبق نظرسنجیها حدود ۴۵% افراد مشکلات مالی را به عنوان عامل اصلی استرس در زندگی خود معرفی کردند! بله این یک حقیقت است که مشکلات مالی میتوانند روحیات ما را تحت تاثیر قرار دهند. اما آیا برای حل این مشکلات راه حلی وجود ندارد؟ استفاده از تکنیکهای مدیریت مالی و اقتصادی میتواند تاثیر زیادی در زندگی مالی ما داشته باشد. شما با استفاده از این تکنیکها میتوانید در کوتاه مدت و بلندمدت، بهبود زندگی مالی خود را احساس کنید.

اقتصادی زندگی کردن مهارتی است که می‌تواند برای همه افراد ( پولدار یا فقیر) مفید باشد. مهارتهای مالی برای همه افراد کاربرد دارند. مهم نیست چقدر پولدار یا فقیر باشید، در هر حالتی بهتر است برای هزینه کردن برنامه داشته باشید. هر چند اگر از نظر مالی محدودیت داشته باشید، احتمالا تمایل بیشتری به زندگی اقتصادی خواهید داشت. در این مقاله نکاتی برای زندگی اقتصادی آورده شده‌اند که شما می‌توانید متناسب با شرایطتان آن‌ها را رعایت کنید.

وارن بافت: “قانون شماره ۱: هیچوقت پولتان را از دست ندهید.

قانون شماره ۲: قانون اول را فراموش نکنید!”

هر فعالیتی می‌تواند سرمایه‌گذاری باشد

همه فعالیت‌ها را به عنوان سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنم. شما ممکن است بخواهید به کلاس آموزش زبان انگلیسی بروید اما با خود می‌گویید لازم نیست! به جایش پولم را در بانک پس‌انداز می‌کنم. رفتن به کلاس زبان منجر به افزایش مهارت‌های شما می‌شود، این افزایش مهارت‌ها منجر به استفاده بیشتر از فرصت‌های زندگی و پیشرفت زندگی شغلی و شخصی شما خواهد شد که این امر احتمالا به بهبود وضعیت مالی شما ختم خواهد شد. در واقع رفتن به کلاس زبان انگلیسی نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود… سرمایه‌گذاری روی مهارت‌های خودتان! پس سعی کنید همه فعالیت‌ها را با دید اقتصادی نگاه کرده و پس از آن تصمیم‌گیری کنید.

چه چیزی بخریم؟

فرض کنید شما ۳ میلیون تومان پول دارید و می‌خواهید این پول را صرف هزینه شخصی کنید. شما با بررسی گزینه‌ها بین دو گزینه سفر و خرید گردنبند طلا مردد هستید و می‌خواهید یکی از این دو گزینه را انتخاب کنید. مطلوبیت این دو گزینه نیز تقریبا به یک اندازه برای شما است. کدام را انتخاب می‌کنید؟ با این فرض که از هر دو این گزینه‌ها به یک اندازه لذت می‌برید خرید طلا منطقی‌تر و اقتصادی‌تر است زیرا امکان فروش آن در آینده برای شما وجود دارد. در واقع هنگام خرید هر چیزی شما باید به آینده نگاه کنید. اجازه بدهید مثال دیگری بزنیم. فرض کنید شما در شهر تهران زندگی می‌کنید و می‌دانیم در این شهر آلودگی هوا یکی از اصلی‌ترین معضلات است. اگر شما می‌خواهید خودرویی خریداری کنید حتما باید به این موضوع توجه کنید که آلایندگی خودرو شما کم باشد و از نسل خودروهای جدیدتر باشد چرا که ممکن است قانونی تصویب شود مبنی بر اینکه خودروهایی که استانداردهای جدید محیط زیستی را ندارند از دو سال دیگر حق تردد نخواهند داشت و یا محدودیت‌هایی برای آن‌ها اعمال شود. در این حالت اگر شما صاحب چنین خودرویی باشید ضرر بزرگی کرده‌اید.

پولمان را چگونه خرج کنیم؟

برای بودجه‌بندی و دسته‌بندی خرجها و پس‌اندازها الگوهای مختلفی وجود دارد که هر کسی متناسب با شرایطش باید یکی از آن‌ها را انتخاب کند. یکی از معروف‌ترین مدل‌ها مدل ۲۰/۳۰/۵۰ است. مطابق این الگو شما باید ۵۰% از درامدتان را صرف مخارج ضروری( مسکن، تغذیه، پوشاک، دارو، حمل و نقل، قبوض و… ) ۳۰% از درامد را صرف هزینه‌های شخصی( باشگاه ورزشی، تفریح، اصلاح و…) ۲۰% هم صرف پس‌انداز( بیمه برای روزهای بازنشستگی، سپرده بانکی و… ) کنید.

بودجه بندی

این الگو کاربرد زیادی دارد اما ممکن است همه افراد نتوانند از آن استفاده کنند، اگر شما هم از افرادی هستید که امکان استفاده از این راه برایتان مقدور نیست ابتدا همه هزینه‌های ضروری را شناسایی کنید و پس از آن می‌توانید باقی درامدتان را به طور مساوی بین هزینه‌های شخصی و پس‌انداز تقسیم کنید. نکته ضروری که همه مشاورین مالی شخصی روی آن تاکید دارند این است که حتی اگر درامدتان خیلی کم باشد سعی کنید مقداری پول(هرچند کم) پس‌انداز کنید. مدیریت دخل و خرج می‌تواند زندگی اقتصادی شما را بهبود بخشد. برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد دخل و خرج کلیک کنید.

وام کم‌بهره بگیرید

تا جایی که می‌توانید از وام‌های قرض‌الحسنه با سود کم استفاده کنید. در محیطی که شما زندگی می‌کنید وام‌های قرض‌الحسنه زیادی وجود دارند که ممکن است شما از آن‌ها خبر نداشته باشید و یا انگیزه‌ای برای دریافت آن‌ها نداشته باشید. برای مثال وام ازدواج، کمک‌هزینه بلاعوض ازدواج، وام‌های صندوق‌های دانشجویی، وام‌های سازمانی و… وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. هرچند در صورت اخذ وام حتما برای بازپرداخت آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.  به این نکته توجه کنید که وام‌هایی با سود بالاتر از میزان تورم ( مثلا ۱۹%) نه تنها به زندگی اقتصادی شما کمک نمی‌کنند بلکه می‌توانند ضرر بزرگی به شما بزنند. وام‌های قرض‌الحسنه(۴% سود) می‌توانند کیفیت زندگی اقتصادی شما را  افزایش دهند.

رهن به جای اجاره

اگر مستاجر هستید تا جایی که می‌توانید سعی کنید مبلغ رهن را افزایش داده و مبلغ اجاره را کاهش دهید. در حال حاضر هر ده میلیون پول رهن به سیصد هزار تومان اجاره قابل تبدیل است، یعنی ۳ درصد سود ماهیانه. این در حالی است که سود بانکی ماهیانه ۱٫۳۵ درصد است. بنابراین تفاوت این دو مورد بسیار زیاد است و از نظر اقتصادی به نفع شماست که تا حد ممکن مبلغ رهنتان را افزایش دهید.

کاهش هزینه‌های انرژی و تعمیرات

با افزایش قیمت حامل‌های انرژی هر ماه مبلغ زیادی را برای پرداخت قبوض صرف می‌کنیم. فرهنگ کشور ما در حال حاضر با وضعیتی تطابق دارد که قیمت برق و گاز بسیار ارزان بود. با تغییر شرایط ما نیز باید خودمان و رفتارمان را تغییر دهیم. در حال حاضر باید وسایلی که بیش از اندازه انرژی مصرف می‌کنند(لامپ‌های تنگستنی، بخاری برقی، المنت برقی و…) را با وسایل کم‌مصرف جایگزین کنید. هر وسیله‌ای که خریداری می‌کنید دارای برچسب انرژی است که نشان می‌دهد این وسیله پرمصرف است یا خیر. با اجرای این عملیات ممکن است ابتدا مجبور به هزینه باشید ولی دوره بازگشت سرمایه شما کوتاه خواهد بود. همچنین با سرویس به موقع وسایلتان می‌توانید مانع بروز هزینه‌های اضافی شوید. اگر خودتان قادر به اجرای این سرویس‌ها باشید که چه بهتر، در غیر این صورت سراغ متخصصین منصف یا نمایندگی‌های مجاز بروید که عملیات سرویس را برایتان انجام دهند. با این کار از بسیاری از هزینه‌های اضافی جلوگیری خواهید کرد.

استفاده از تخفیف‌ها

بله درست است در ایران حراجی و تخفیف‌ها به معنی واقعی کلمه کمتر می‌شود. ممکن است بگویید بسیاری از مغازه ها ابتدا ۲۰ % قیمت را افزایش می‌دهند و پس از آن برای اجناس ۱۵% تخفیف قائل می‌شوند. هنر شما این است که تخفیف واقعی را پیدا کنید. با مقایسه قیمت‌ها در فروشگاه‌های مختلف و پیگیری قیمت‌ها، متوجه تخفیف‌های حقیقی خواهید شد. برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مثل جانبو و کوروش و شهروند ( و تعدادی فروشگاه دیگر) کالاها را ارزانتر از قیمت درج شده روی ‌آن‌ها به مردم ارائه می‌دهند. با این روش اگر به طور میانگین ۱۰% هم روی هر کالا تخفیف بگیرید در مجموع ۱۰% از هزینه‌های مربوط به کالاهای ضروری شما کاهش خواهد یافت. ( ۱۰% هزینه اقلام مورد نیاز خود را در سال محاسبه کنید و خواهید دید به چه میزان خواهد شد)

تفریحات ارزان را پیدا کنید

ممکن است شما درامد زیادی نداشته باشید اما فراموش نکنید با هر درامدی شما نیاز به تفریح دارید. اگر در برنامه هفتگی خود هیچ تفریحی در نظر نگیرید ممکن است بازدهی کلی شما کاهش یابد و در اثر آن درامد مالی شما تحت تاثیر قرار گیرد. ممکن است شما هزینه زیادی برای تفریح در اختیار داشته باشید که می‌توانید انواع مختلف تفریحات را انتخاب کنید اما اگر این طور نیست شما باید تفریحاتی با هزینه کمتر را شناسایی کنید. برای مثال رفتن به پارک به همراه خانواده و قدم زدن هزینه زیادی نخواهد داشت. می‌توانید سه‌شنبه‌ها به سینما بروید، از تخفیف‌های موزه‌ها استفاده کنید و…

هنگام خرید خانه و ماشین به هزینه های جانبی آن فکر کنید

وقتی ماشین می‌خرید می‌دانید که هر ماشینی هزینه سوخت، بیمه، قطعات جانبی و تعمیرات دارد. شما هر سال باید مبلغی را برای این موارد انتخاب کنید. پس بهتر است هنگام خرید ماشین این نکات را نیز در نظر بگیرید. به طور میانگین مطابق آمار رسمی تندر ۹۰ ایران خودرو در هر صد کیلومتر ۶٫۷۹ لیتر و زانتیا در هر ۱۰۰ کیلومتر ۹ لیتر بنزین می‌سوزانند. فرض کنید شما به طور میانگین سالانه حدود ۲۰ هزار کیلومتر با ماشین خود رفت و آمد می‌کنید. خرید تندر ۹۰ به جای زانتیا می‌تواند سالانه حدود ۴۴۲ هزار تومان صرفه‌جویی در هزینه سوخت برای شما به همراه خواهد داشت. در مورد خانه نیز همین موارد وجود دارد. هزینه خانه‌های قدیمی بیشتر از خانه‌های نوساز است

خلاقیت به خرج دهید

شما می‌توانید با استفاده از خلاقیت‌تان به دنبال روش‌های جدید برای حل چالش‌هایتان باشید. مثلا در انباری شما ممکن است وسایلی باشد که هیچ‌گاه به آن‌ها نیاز پیدا نخواهید کرد. فرض کنید دوچرخه‌ای در انباری شما وجود دارد که با هزینه اندک، قابل استفاده خواهد شد. می‌توانید دوچرخه را بازسازی کنید، کمی به ظاهر آن رسیدگی کنید و در سایت‌هایی مثل دیوار و شیپور به فروش برسانید و یا با کالای مورد نظرتان تبادل کنید.

اشتباهات رایج در خرج کردن و روانشناسی مالی

تصمیمات کنونی مالی شما، آینده شما را خواهند ساخت. اگر شما از مباحث مربوط به روانشناسی مالی اطلاع نداشته باشید، ذهن شما( بدون اطلاع خودتان!) اشتباهاتی را انجام خواهد داد که قابل پیشگیری هستند. برای اطلاع از اشتباهاتی که هنگام خرید انجام می‌دهیم اینجا کلیک کنید. هنگام تصمیمگیری در زندگی مالی، عواملی باعث می‌شوند که نتوانیم در لحظه تصمیم درست را بگیریم، ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که چیزی را خریداری کنید و پس از آن از خریدتان پشیمان شده باشید، با خودتان فکر کنید که چه چیزی باعث شد من این اشتباه را مرتکب شوم! روانشناسی مالی به شما کمک میکند در شرایط مختلف بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید و اسیر سوگیری‌های ذهنی نشوید.

مقاله پیشنهادی: هزینه‌های ازدواج

به اشتراک بگذارید