مدیریت صحیح پول یکی از دغدغه‌های مهم افراد است که تقریبا هر روز بر سر آن دچار کشمکش می‌شوند. گرچه دنبال کردن مسیر دخل و خرج کاری سخت و حتی گاهی طاقت‌فرساست، عدم انجام آن می‌تواند اثرات منفی بزرگی بر زندگی شما بگذارد و حتی در مواردی منجر به زیان یا ورشکستگی شود.

رعایت یک سری قوانین ساده می‌تواند شما را در ابتدای مسیر مدیریت صحیح پول قرار دهد. در این‌جا ۵ مورد از قوانین کاربردی را که متخصصین فوربز (Forbes) برای مدیریت پول و امور مالی فردی‌ پیشنهاد داده‌اند، معرفی می‌کنیم.

 ۱- بخش عمده‌ی مخارج غیر ضروری را حذف کنید

شما هر ماه درآمد مشخص و مخارج مشخصی دارید. واضح است که مخارجی مثل تهیه غذا و پوشاک، خرج‌های جاری خانه (آب، برق، گاز و…) جزء مخارج ضروری بوده و شما مجبورید برای آن‌ها هزینه کنید. پس از کنار گذاشتن این مخارج از حقوقتان، فرصت خوبی برای تصمیم‌گیری درباره‌ی باقی مانده‌ی پولتان وجود دارد.

با وجود آن‌که ممکن است نیازها و خواسته‌های درونی‌تان وسوسه‌انگیز باشند و شما را به خرج کردن ترغیب کنند، باید تلاش کنید که نیمی از پول باقی‌مانده‌ و ترجیحا بیش از نصف آن را پس‌انداز کنید. این کار به شما کمک می‌کند بتوانید پس‌انداز مناسبی داشته باشید، در عین حال که مقداری پول برای خرج کردن در امور دلخواهتان باقی مانده است.

۲- در قرض گرفتن هوشیار باشید

در دنیای امروز وام گرفتن و زیر بار قرض رفتن، امری اجتناب ناپذیر است. اما نکته‌ی قابل توجه آن است که ماهیت همه‌ی بدهی‌ها یکسان نیست! مثلا پرداخت اقساط وام مسکن منجر به ایجاد ارزش می‌شود و در واقع به شما تضمین می‌دهد که روزی می‌توانید در خانه‌ای سکونت داشته باشید، بدون آ‌ن‌که مجبور باشید هر ماه مبلغی به عنوان اجاره بپردازید. خرید اقساطی (لیزینگ) خودرو نیز به همین ترتیب است، چراکه از زمان تحویل رفت و آمد شما را تسهیل کرده یا تبدیل به منبع درآمدی برای شما می‌شود. اما قرض گرفتن‌های به اصطلاح دستی معمولا باعث ایجاد نیازهای کاذب می‌شود و شما را به خریدهای غیرضروری ترغیب می‌کند.

۳- طوری زندگی کنید که انگار ورشکسته‌اید… حتی اگر واقعا نیستید!

بیش‌تر افراد به صورت ذاتی تمایل دارند سطح زندگی خود را با سطح درآمدشان تنظیم کنند. با وجود آن‌که این اقدام منطقی به نظر می‌رسد، شاید بهتر باشد بدون توجه به درآمدتان طوری زندگی کنید که انگار ورشکسته هستید. شاید بتوانید خانه‌ای بزرگتر یا ماشینی جدیدتر بخرید، غذاهای گران‌قیمت بخورید و کالاهای لوکس تهیه کنید، اما در نظر داشته باشید که می‌توانید این‌ها را با گزینه‌های ارزان‌تر  جایگزین کنید و مابه التفاوتشان را پس‌انداز کنید. با در پیش گرفتن این رویکرد مالی، بدون در نظر گرفتن اینکه چقدر درآمد دارید می‌توانید اطمینان حاصل کنید که حساب پس‌اندازتان با سرعت قابل توجهی رشد می‌کند. در واقع می‌توانید امروز را قربانی کنید و فردا استقلال مالی داشته باشید.

۴- گزینه‌ای برای سرمایه‌گذاری پیدا کنید

برای مبتدیان، سرمایه‌گذاری می‌تواند تصویری هشدار دهنده و حتی وحشت‌آور داشته باشد، چراکه همواره احتمال از دست دادن پول وجود دارد. با این وجود، یادگیری سرمایه‌گذاری با پول و به اصطلاح “کار زدن پول” در مسیر زندگی مالی‌تان به شما منفعت می‌رساند. گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری را پیدا کنید، از خرید سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک گرفته تا خرید خانه، زمین، ارز و سکه. با توجه به میزان ریسک‌پذیریتان گزینه‌ی درست را انتخاب کنید. یادگرفتن سرمایه‌گذاری، حتی در مقیاس‌های کوچک، به شما کمک می‌کند در درازمدت ثروت خود را افزایش دهید.

۵- از هر فرصتی برای پس‌انداز استفاده کنید

شاید آسان‌ترین راهی که بدون تغییر قابل توجه در سبک زندگیتان بتوانید پول بیشتری پس‌انداز کنید، این است که هرجا امکان پرداخت کمتر از قیمت اصلی وجود دارد، فرصت را غنیمت شمرده و همه‌ی هزینه را پرداخت نکنید. اگر قصد خرید خواربار دارید، فروشگاه‌ها یا وبسایت‌های دارای تخفیف را شناسایی کنید. اگر قصد خرید لوازم و تجهیزات را دارید، می‌توانید در وبسایت‌ها کالاهای مشابه دست دوم و کم‌کارکرد را پیدا و تهیه کنید. اگر خرید عمده یا بزرگی مثل خانه دارید، سعی کنید بر سر قیمت مذاکره کنید.

حتما مواردی هست که به سادگی نمی‌توانید به هنگام خرید پولی پس‌انداز کنید، اما سعی کنید پرداخت کامل را به یک حالت استثنایی تبدیل کنید نه یک قانون کلی!

با دنبال کردن این قوانین و ردیابی دقیق مسیر پول‌های خرج شده، می‌توانید در راه مدیریت دخل و خرج قدم بگذارید. اگر زمانی دچار لغزش شدید و مثلا یک خرید غیر ضروری انجام دادید، یا نتوانستید در یک ماه مشخص به میزان پیش‌بینی شده پول پس‌انداز کنید، نگران نباشید. همه‌ی افراد گاهی تمایل دارند از هر قید و بندی رها باشند.

تا زمانی که بیش از آن‌چه خرج می‌کنید پس‌انداز کنید، قادر خواهید بود عادت مدیریت صحیح پول را در خود ایجاد کنید.

به اشتراک بگذارید