همه‌ی ما در زندگی، دارای رفتارهای غلط هستیم. برای مثال هنگامی که استرس داریم ناخن خود را می‌جویم؛ یا انگشتان خود را می‌شکنیم. اما در کنار اینها، رفتار‌های پسندیده هم داریم که برخی از آنها در زندگی اقتصادی ما نمود پیدا می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم به 33 رفتار اقتصادی شایسته در حوزه‌ی مالی و سرمایه گذاریِ شخصی اشاره کنیم. اما چند مورد از این رفتارهای مالی برای شما صادق است؟ سعی کنید هرچه بیشتر، از این موارد پیروی کنید. در این لیست، برخی مبانی سرمایه‌گذاری هم آورده شده است تا با رعایت آن‌ها، شما بتوانید از اشتباهات رایج جلوگیری کنید و پول‌تان را براحتی از دست ندهید.

1. انتهای هر ماه، درآمد و مخارج خود را بررسی کنید. پس از چند ماه متوجه می‌شوید که در چه مواردی ولخرجی می‌کنید.

2. مراقب باشید برای خریدن هدیه، زیاد هزینه نکنید. همیشه قبل از خرید هدیه، یک مبلغ منطقی در ذهن‌تان مشخص کنید و از آن عبور نکنید. می‌توانید با هزینه کم، هدیه‌های باارزش تهیه کنید.

3. تا جای ممکن، از سناریوی وام ارزان برای خرید مسکن استفاده کنید. چرا که با پول نقد خود می‌توانید سرمایه‌گذاری و کسب سود کنید. پس حداقل به اندازه‌ی سود بانکی، هزینه فرصت دارید. البته مراقب نرخ بهره‌ی واقعی وام بانکی باشید که از سود بانک بیشتر نباشد. برای کسانی که ارتباط خوبی با پس انداز کردن ندارند، پرداخت قسط با سود کم نوعی پس انداز است. (پیشنهاد می‌کنیم از ماشین حساب سود ساده و سود مرکب استفاده کنید.)

4. پیش از سرمایه‌گذاری در هر چیز مثل سکه، ارز، بورس، زمین و … تا جای ممکن در مورد آن اطلاعات کسب کنید و بازار مربوط به آن را بشناسید. سعی کنید متناسب با ریسک‌پذیری‌تان، گزینه‌های سرمایه گذاری را انتخاب کنید. مثلا اگر انسان ریسک‌پذیری نیستید، شاید بورس گزینه‌ی خوبی برای شما نباشد. یا اگر پول خود را در بازه‌ی زمانی کوتاه نیاز دارید، سرمایه گذاری در مغازه یا زمین گزینه‌ی منطقی‌ای نیست. برای آشنایی بیشتر با بازارهای مالی، می‌توانید از مشاور سرمایه گذاری کمک بگیرید. (پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با گزینه‌های سرمایه گذاری به مقاله‌ی سرمایه گذاری با 10 میلیون مراجعه کنید.)

*** توصیه: اگر می‌خواهید جهت سرمایه گذاری، از اطلاعات بازار و رفتار قیمت سکه، دلار و طلا طی 2 سال اخیر آگاه شوید، به مقاله‌ی سکه، دلار یا طلا مراجعه کنید.

5. برای سرمایه گذاری خود، حد ضرر مشخص کنید. نگذارید ارزش سرمایه‌ی شما -برای جبران ضرر- بیش از این کاهش پیدا کند. (اگر می‌خواهید بدانید چقدر ریسک‌پذیر هستید، آزمون ریسک‌پذیری فکرزمستون را انجام دهید.)

6. از خریدهای هیجانی و ناگهانی پرهیز کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با خریدهای از روی هوس، آماده کردن لیست خرید است. راه دیگر هم این است که به اندازه‌ی خریدتان در کارت بانکی پول واریز کنید.

7. هنگام مشاهده‌ی قبض، آن را به گوشه‌ی طاقچه پرت نکنید. پرداخت کردن بموقع چند قبض با مبلغ کم، از پرداخت کردن یک قبض با اخطار قطع و مبلغ بیشتر، منطقی‌تر است.

8. نگذارید اجناس دارای ضمانت تعویض شما را فریب دهد. قبل از خرید این کالاها، تحقیق کنید.

9. بخشی از درآمد خود را برای دوران بازنشستگی ذخیره کنید. پس انداز کردن 5% از درآمدتان برای این منظور، منطقی بنظر می‌رسد.

10. تا جای ممکن، پول نقد توی کیف پول خود نگذارید. آدم‌ها در برابر پول نقد بی‌اراده‌تر هستند و زودتر آن را خرج می‌کنند.

11. توجه داشته باشید که مخارج شما باید کمتر از درآمدتان باشد. هرگز پس اندازتان را برای مخارج روزمره استفاده نکنید.

12. اگر در گذشته از سرمایه گذاری خود سود کرده‌اید، تضمینی وجود ندارد که در آینده هم این اتفاق شیرین برای شما رخ دهد. در بازارهای مالی، قیمت‌ها بصورت پویا و مداوم در حال نوسان هستند. مراقب باشید برای کسب سود بیشتر، طمع نکنید. (پلتفرم مشاوره مالی فکرزمستون، سرمایه گذاری اصولی را برای شما هموارتر می‌کند.)

احتمالا خیلی از شما با بیل گیتس، یکی از بزرگان سرمایه گذاری و نوآوری در دنیا آشنا هستید. آقای گیتس در سال 1955 میلادی در شهر سیاتل آمریکا متولد شد و نوآوری خود یعنی “ویندوز” را -که بیش از 30 میلیارد دلار برای وی درآمد داشت- در دانشگاه هاروارد توسعه داد و شرکت مایکروسافت را تاسیس کرد. طبق آخرین آمار بلومبرگ در تاریخ 26 آوریل 2018 (6 اردیبهشت 1397)، ثروت این فرد حدود 91 میلیارد دلار برآورد شده است. این ثروت معادل 69 میلیون شمش طلاست! اما یک سوال مهم در مورد افراد ثروتمندی مانند آقای گیتس مطرح است … این افراد ثروت خود را در کجا سرمایه گذاری می‌کنند؟ و اساسا چگونه ارزش پول‌شان را حفظ می‌کنند؟ شاید بگویید کار سختی نیست، اما قضیه به همین سادگی هم نیست. به نمودار زیر که ارزش دارایی آقای گیتس در یک سال اخیر را نشان می‌دهد نگاه کنید.

بزرگان سرمایه گذاری

همانطور که ملاحظه می‌کنید، ارزش ثروت این فرد به شدت دستخوش نوسان است! اما در نهایت یک روند صعودی دارد. شاید از شکل بالا بتوان اینگونه استنباط کرد که بیل گیتس فرد ریسک پذیری است، اما جالب است بدانید که 48% از ثروت این فرد بصورت پول نقد در بانک قرار دارد! به عبارت دیگر، این فرد دانشمند بخوبی با مفهوم ریسک‌پذیری و سرمایه گذاری آشناست.

13. اگر اقساط و بدهی‌های شما زیاد است، می‌توانید از نرم افزارهای موبایل مدیریت پول کمک بگیرید تا آنها را در موعد مقرر به شما یادآوری کند.

14. قبل از امضای هر قرارداد، آن را بطور کامل مطالعه کنید.

15. برای وعده‌های غذایی خود برنامه‌ریزی کنید. تا جای ممکن در خانه آشپزی کنید تا مجبور به تهیه‌ی غذای گران و ناسالم از بیرون نشوید.

16. درآمدتان را بودجه‌بندی کنید. یعنی بدانید چند درصد از پول‌تان صرف کدام مخارج شما می‌شود. آنچه که ما در جلسات مشاوره می‌گوییم: شکست خوردن در مدیریت پول، معادل با برنامه‌ریزی برای از دست دادن آن است!

17. برای برنامه‌ریزی مالی خودتان ارزش قائل شوید و به آن پایبند باشید. اگر نمی‌توانید مطابق با برنامه‌ی خود خرج کنید، برنامه ریزی سودی ندارد.

18. خودروی خود را ماهانه چکاپ کنید. گاهی پرداخت هزینه‌های کم، شما را از خرابی ماشین و پرداخت هزینه‌ی زیاد مصون می‌کند.

19. هیچگاه برای بهبود وضعیت مالی خود، روی پول ارثیه حساب نکنید. فرض کنید اگر چنین پولی قرار است به شما برسد، یک پس انداز برای زمان بازنشستگی شماست.

20. برای جبران کسری پول‌تان، سراغ وام‌های بدون سپرده و با بهره بالا نروید. همیشه یک مقدار پول برای روز مبادا داشته باشید تا مجبور نشوید سود بالا به بانک پرداخت کنید. (پیشنهاد می‌کنیم برای بررسی و محاسبه‌ی دقیق مبلغ قسط وام، به ماشین حساب محاسبه‌ی قسط و سود وام مراجعه کنید.)

21. هدف‌های اقتصادی‌تان را بنویسید و هر ماه آنها را بازنگری کنید. چقدر در مسیر رسیدن به هدف‌تان پیشرفت کرده‌اید؟ اگر پیشرفت اندکی داشته‌اید، هدف‌تان را واقعی‌تر کنید. اگر نمی‌توانید یک مغازه در مناطق ثروتمند شهر بخرید، با خرید مغازه در مرکز شهر شروع کنید. (اگر شما هم قصد دارید مغازه بزنید، کلیک کنید.)

22. هزینه‌ی اضافی برای خدمات بیمه پرداخت نکنید. مثلا اگر کمتر از 30 سال سن دارید و تحت پوشش بیمه درمانی هستید، هزینه‌ی بیمه تکمیلی برای شما بیشتر از منفعت آن است؛ مگر بیماری خاصی داشته باشید. (برای انتخاب بهترین شرکت و خدمات بیمه، مقاله‌ی کدام شرکت بیمه بهتر است را مطالعه فرمایید)

23. نگذارید چک شما برگشت بخورد. این مسئله باعث می‌شود شما در سیستم بانکی بدحساب شوید و ممکن است هنگام دریافت وام به مشکل بخورید و یا شرایط بازپرداخت برای شما سخت‌گیرانه اعمال شود.

24. از استعمال دخانیات (و اصولا هر عمل هزینه‌زا و مضر) خودداری کنید. این عادت، علاوه بر ناپسند بودن، از نظر فرهنگی، خانوادگی و اقتصادی به ضرر شماست.

25. اگر می‌خواهید خودروی صفر کیلومتر بخرید، حداقل 5 سال از آن استفاده کنید. چون بعد از استفاده، قیمت آن به میزان قابل توجه افت می‌کند. اگر بتوانید خودروی کارکرده و سالم گیر بیاورید، از نظر اقتصادی به نفع شماست.

26. موجودی حساب کارت بانکی خود را بخاطر بسپارید. برای خود مرز روانی مشخص کنید و زمانی که موجودی شما به آن رسید، با حساب و کتاب بیشتری خرج کنید.

27. هیچ فرصتی را در زندگی، براحتی و بدون بررسی از دست ندهید. توصیه می‌کنیم حداقل چند دقیقه به آن فکر کنید.

28. بین هدف‌های مالی خود در بلند مدت، تمایز قائل شوید. آرامش اقتصادی شما در زمان بازنشستگی هیچ تداخلی با هزینه‌ی تحصیل فرزندتان ندارد! نگذارید هدف‌های شما بدلیل عدم برنامه‌ریزی صحیح، فدای دیگری شود.

29. برای رسیدن به ثروت و آرامش اقتصادی، بیش از حد صرفه‌جویی نکنید. هستند انسان‌هایی در جامعه که با وجود میلیون‌ها تومن پول در حساب بانکی، کفش‌شان پاره است. بخاطر داشته باشید که برای پس‌انداز بیشتر، باید هزینه‌های زندگی را کنترل کنید، نه اینکه آنها را قطع کنید.

30. هر هدف مالی که محقق کردید، با عزیزان‌تان جشن بگیرید. مثلا روزی که کلید اولین خانه‌تان را تحویل گرفتید، بهمراه خانواده به رستوران بروید. گاهی ولخرجی لازم است!

31. پیشنهاد می‌کنیم به اندازه‌ی مخارج 2 ماه در زندگی، پول در حساب پس‌انداز خود داشته باشید. به هر دلیلی ممکن است شما نتوانید برای مدتی کار کنید. زلزله، تصادف، مسافرت اجباری، زایمان، بیماری و …

32. پولی که برای مخارج ضروری کنار گذاشته‌اید، صرف موارد غیرضروری نکنید. اگر فرزند شما اصرار به خرید موبایل دارد، از پس‌انداز بیمه عمر برای او گوشی همراه تهیه نکنید. بگذارید “صحیح خرج کردن“، به یک فرهنگ در خانه‌ی شما تبدیل شود.

33. خانه‌داری یک وظیفه نیست، یک شغل است! اگر همسر و یا مادر شما خانه‌دار است، به ایشان بیاموزید تا حسابداری دخل و خرج خانه را بعده بگیرد. این کار نه تنها موجب افزایش اعتماد بنفس ایشان می‌شود، بلکه می‌تواند منجر به بهبود مدیریت مخارج خانه شود.

به اشتراک بگذارید