محاسبه عیدی کارگران تمام وقت پایان سال ۹۶

با استفاده از ماشین حساب زیر میتوانید با وارد کردن تعداد ماه‌هایی که نزد کارفرما کار می‌کردید و میانگین حقوق و دستمزد خود در دو ماه آخر، عیدی خود را محاسبه کنید. لازم به ذکر است ممکن است برخی کارفرماها با شرایط دیگری عیدی شما را محاسبه کنند؛ اما ماشین حسابهای زیر با توجه به سقف و کف عیدی اعلام شده و با در نظر گرفتن قوانین کار محاسبات خود را انجام میدهند.

محاسبه عیدی کارگران پاره وقت پایان سال ۹۶

یکی از مواردی که در روزهای پایانی سال برای افراد بسیار مهم می­‌شود، میزان عیدی پرداختی به آن‌هاست. عیدی با توجه به پایه حقوق تعیین‌شده برای آن‌ها و تعداد ماه‌هایی که در طول سال برای سازمان کارکرده‌اند تعیین و پرداخت می‌شود. همه‌ساله پرداخت عیدی و پاداش پایان سال کارگران برمبنای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد و کارفرمایان، موظف هستند به‌ هر یک از کارگران خود به نسبتی که در یک سال برایشان کارکرده‌اند، به آن‌ها عیدی پرداخت کنند. مبلغ عیدی به این صورت تعیین می‌شود که ابتدا میانگین پایه حقوق فرد در دو ماه آخر محاسبه شده و سپس بنا به نظر کارفرما، دو تا سه برابر این مبلغ عیدی پرداخت می‌شود. (مبلغ عیدی پرداختی افراد نباید از کف عیدی تعیین شده کمتر یا از سقف آن بیشتر باشد.) این قانون، کلیه کارگران مشمول قانون کار بخش خصوصی و دولتی را دربر می‌گیرد.

حتی اگر نیروی کار اخراج، بازنشسته شده و یا استعفا داده باشد، حق دارد به نسبت روزهایی که کارکرده، عیدی و پاداش دریافت کند.

 برای اطلاع از مبلغ عیدی مربوط به پایان سال ۹۶ و زمان پرداخت آن می‌توانید مطالب زیر را مطالعه کنید.

مبلغ عیدی کارگران در پایان سال ۹۶ چقدر است؟

براساس مبلغ مصوب برای مزد کارگری امسال که در جدول زیر آمده، یعنی ماهانه ۹۲۹٫۹۳۱ تومان، مشمولان قانون کار می‌توانند دو تا سه برابر حداقل دستمزد خود را به‌عنوان عیدی دریافت کنند. مبلغ عیدی کارگران در پایان سال ۹۶ از ۱٫۸۵۹٫۸۶۲ تومان شروع می‌شود و می‌تواند تا مبلغ ۲٫۷۸۹٫۷۹۳ تومان افزایش داشته باشد.

عیدی 97

کارفرما می‌تواند بیش از مبلغ سقف، عیدی بدهد؟

اگر کسی دستمزد یک میلیون تومان در ماه دریافت می‌کند، مبلغ عیدی او در ‌صورتی که ۱۲ ماه سال را کار کرده باشد، تا پایان سال ۲ میلیون تومان خواهد بود. این عدد مساوی با دو برابر حداقل مزد اوست. اما او نمی‌تواند سه برابر دستمزدش، یعنی معادل ۳ میلیون تومان عیدی بگیرد، چراکه سه برابر حقوق او از سقف ۲،۷۸۹،۷۹۳ تومان تجاوز می‌کند و این خلاف قانون است، اما کارفرما می‌تواند به‌اندازه‌ی بیشتر از دو برابر دستمزد این فرد و تا سقف ۲،۷۸۹،۷۹۳ تومان به او عیدی بدهد که در این صورت تخلفی صورت نگرفته است.

در پایان سال ۹۶ کارگران فصلی چقدر عیدی می‌گیرند؟

اگر یک کارگر کمتر از یک سال را زیر نظر کارفرمای خود مشغول به کار بوده یا کارگر فصلی باشد، باید براساس همان ۶۰ روز ولی به نسبت تعداد روزهای کار کردن خود در سال ۹۶ عیدی و پاداش پایان سال دریافت کند.

کارگران پاره‌وقت چقدر عیدی می‌گیرند؟

ماده ۲۹ قانون کار می‌گوید که مزد و مزایای کارگرانی که به‌صورت نیمه‌وقت یا کمتر از ساعات قانونی تعیین‌شده مشغول به کار بوده‌اند، به نسبت ساعات کار انجام یافته در ۶۰ روز آخر، محاسبه و پرداخت می‌شود که عیدی و پاداش بر همین اساس محاسبه و پرداخت خواهد شد.

کارگران ساعتی چقدر عیدی می‌گیرند؟

کارکنانی که به‌صورت ساعتی کار می‌کنند حقوق ماهانه ثابت ندارند و دستمزد آن‌ها در ماه متغیر است، بنابراین برای محاسبه عیدی و پاداش، میانگین حقوق سه ماه آخر خدمت آن‌ها مبنای محاسبه قرار می‌گیرد.

در صورت قطع همکاری عیدی پرداخت می‌شود؟

اگر یک کارگر در طول سال بازنشسته شده‌، استعفا داده، یا کارفرما او را اخراج کرده باشد، باید به‌اندازه روزهایی که کارکرده است عیدی و پاداش سالانه دریافت کند.

کارفرما می‌تواند عیدی را در طول سال بپردازد؟

براساس قانونی که مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۰ تصویب کرده، پرداخت عیدی و پاداش آخر سال، تنها در پایان سال جاری ممکن است. بر این اساس، هرگونه پرداخت از این بابت در طول سال می‌تواند صرفا علی‌الحساب عیدی و پاداش آخر سال محسوب شود.

زمان واریز عیدی پایان سال ۹۶

هر سال وقتی عیدی و حقوق آخر سال یکجا پرداخت می‌شد، مردم مجبور بودند در عرض چند روز پایانی سال بودجه خود را خرج کنند. این مسئله باعث می‌شود با افزایش تقاضا، قیمت اجناس و کالاها نیز بالا رود. اکنون دولت و نهادهای کارگری برای جلوگیری از این مسئله، پرداخت عیدی و پاداش را در فاصله بیش‌تری از روزهای آخر سال انجام می‌دهند تا افزایش قیمت‌ها بر روی اقتصاد خانواده فشار نیاورد.

عیدی کارمندان دولت چقدر است؟

با توجه به لایحه بودجه ۱۳۹۷ دستگاه‌های ملی و استانی، هزینه‌های پرداختی برای عیدی کارمندان دولتی در سال جاری مبلغی حدود ۹۳۲ هزار تومان درنظر گرفته شده است.

به اشتراک بگذارید